Rozdział VIII – Sądownictwo dziennikarskie
§ 38.
Sądownictwo dziennikarskie jest dwuinstancyjne.
§ 39.
Naczelny Sąd Dziennikarski składa się z 15 sędziów, którzy wybierają ze swego grona Prezydium w składzie: przewodniczący, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarz.
§ 40.
Naczelny Sąd Dziennikarski składa sprawozdania Zjazdowi Delegatów oraz przedstawia coroczne uwagi i wnioski Zarządowi Głównemu.
§ 41.
Naczelny Sąd Dziennikarski:
- Jako Sąd drugiej instancji rozpoznaje odwołania od orzeczeń i opinii terenowych Sądów Dziennikarskich.
- Podejmuje uchwały co do wykładni przepisów i dokumentów Stowarzyszenia.
- Na wniosek zainteresowanego opiniuje (w zakresie związanym z pracą dziennikarską) dla potrzeb postępowania przed Sądami Powszechnymi, w postępowaniu administracyjnym, dyscyplinarnym lub pracowniczym.
- Orzeka, na wniosek przewodniczącego NSD, o nie przedawnieniu ścigania oraz o wznowieniu postępowania w sprawie zakończonej prawomocnym orzeczeniem Sądu Dziennikarskiego.
- Nadzoruje orzecznictwo Terenowych Sądów Dziennikarskich.
§ 42.
Terenowy Sąd Dziennikarski składa się z 5 do 11 sędziów wybieranych na Walnych Zebraniach Oddziałów. Sąd wybiera spośród siebie Prezydium w składzie: przewodniczący, 1-2 wiceprzewodniczących, sekretarz.
§ 43.
Sąd Dziennikarski orzeka na podstawie Dziennikarskiego Kodeksu Obyczajowego, stosując Statut i Regulamin Sądownictwa Dziennikarskiego, następujące kary:
- upomnienie,
- nagana,
- usunięcie ze Stowarzyszenia.
§ 44.
Sprawę do Sądu Dziennikarskiego może wnieść rzecznik dyscyplinarny i każdy zainteresowany. Sąd może polecić rzecznikowi wszczęcie postępowania.
§ 45.
Rzecznicy Dyscyplinarni wybrani przez Zarząd Główny, tworzą Główne Kolegium Rzeczników. Rzecznicy powołani po od 3 do 7 w Oddziałach – tworzą Terenowe Kolegia Rzeczników.
§ 46.
Uchwałę o zmianach w strukturze terytorialnej sądów terenowych podejmuje na plenarnym posiedzeniu Naczelny Sąd Dziennikarski.
§ 47.
Szczegółowy zakres obowiązków i uprawnień sędziów i rzeczników dyscyplinarnych oraz tryb postępowania przed sądami dziennikarskimi określa Regulamin Sądownictwa Dziennikarskiego oraz Rzecznika Dyscyplinarnego.
§ 48.
Sędzia dziennikarski lub rzecznik, przeciwko któremu wszczęto postępowanie dyscyplinarne, zostaje zawieszony w pełnieniu funkcji. Prawomocne orzeczenie kary (z wyłączeniem upomnienia) powoduje odwołanie ukaranego sędziego lub rzecznika.