Dziennik Zachodni ma nowego redaktora naczelnego

To kolejny wielki powrót do Polska Press

Marcin Zasada (na pierwszym planie) jest nowym redaktorem naczelnym Dziennika Zachodniego

Polska Press Grupa ogłosiła nowego redaktora naczelnego Dziennika Zachodniego. Od lipca tytułem pokieruje Marcin Zasada.

To doświadczony dziennikarz, w przeszłości był związany z Dziennikiem Zachodnim. W redakcji przepracował 20 lat, a zaczynał od stażu jeszcze jako student. Z „DZ” – podobnie jak wielu innych dziennikarzy – rozstał się po przejęciu tytułu przez Orlen, wkrótce po tym jak nowe kierownictwo Polska Press pożegnało dotychczasowego redaktora naczelnego Marka Twaroga. Zasada przez ostatnie lata kierował portalem zajmującym się tematyką Śląska i Zagłębia.

Dziennik Zachodni ma nowego redaktora naczelnego

Marcin Zasada pokieruje redakcją od 1 lipca 2024 roku. Obecnie jest on redaktorem naczelnym regionalnego portalu ślązag.pl i prowadzi programy publicystyczne: „Rozmowa dnia” w Radiu Piekary oraz „Protokół rozbieżności” w TVP3 Katowice. Do 2021 roku, przez niemal 20 lat, związany był jako dziennikarz i publicysta z Dziennikiem Zachodnim. Pisał głównie m.in. o polityce, o Śląsku, ale też o architekturze.

Z redakcją pożegnał się wkrótce po tym, jak nowe kierownictwo Polska Press Grupy „podziękowało” za współpracę dotychczasowemu naczelnemu Markowi Twarogowi.

„Marek Twaróg był najlepszym naczelnym »DZ«, a miałem w tej gazecie pięciu. Dodam tylko, że politycznym czynownikom uschną kiedyś ręce za to, co zrobili i robią z mediami w Polsce” – napisał wówczas na Twitterze Marcin Zasada. Jak później tłumaczył, z „DZ” odszedł, bo nie widział siebie w nowej formule gazety.

W przeszłości Zasada publikował również w „Polityce” i „Playboyu”. Wyreżyserował filmy dokumentalne takie jak „Archikosmos” oraz „Niemczyk. Ostatni buntownik architektury”. Ponadto jest sześciokrotnym laureatem konkursu dziennikarskiego Silesia Press oraz Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Teraz jest przewodniczącym jury konkursu Silesia Press. Skończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

To kolejny wielki powrót do Polska Press

Nie tylko Marcin Zasada powrócił do Polska Press Grupy. Na początku czerwca poinformowano, że Marek Twaróg został naczelnym całej grupy PPG. Karierę rozpoczął w 1994 roku. Od 2007 roku przez trzy lata pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Wrocławskiej, a od 2010 roku przez 11 lat kierował redakcją Dziennika Zachodniego. Pod jego przewodnictwem Dziennik Zachodni zdobył prestiżową nagrodę dla innowacyjnych mediów, czyli Grand Press Digital.

– Do momentu, gdy będę mógł kierować tą redakcją, nie będziemy tubą żadnej partii. Ja i mój zespół jesteśmy przekonani, że marka, jaką sobie wyrobiliśmy, wzięła się z tego, że pełniliśmy rolę, jaką w demokracji powinniśmy pełnić. Jesteśmy medium, które każdej władzy patrzy na ręce – powiedział Onetowi na krótko przed odejściem z redakcji Marek Twaróg.

Z „DZ” musiał się pożegnać w wyniku zmian wprowadzanych przez nowe władze z nadania PiS pod kierownictwem Doroty Kani. To za jej rządów dzienniki i portale obrały prorządowy kurs. – Nie było różnicy czy przyjeżdżał premier, minister, sekretarz stanu czy poseł PiS. Wszystkie spotkania należało obsługiwać. W kampanii wyborczej to był zupełny obłęd. Materiały utrzymywano na głównych kaflach, choć nie przynosiły ani odsłon, ani prestiżu. Przeoczenie wizyty jakiegoś oficjela PiS kierownictwo nazywało sabotażem. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na zmiany i niezależność. Chcemy po prostu pracować blisko ludzi – mówił nam jeden z dziennikarzy Polska Press Grupy.

Marek Twaróg w 2021 roku objął funkcję szefa branżowego serwisu Press.pl. Oprócz pracy redakcyjnej, jest wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim i aktywnie angażuje się w edukację dziennikarską. Od wielu lat jest także jurorem w konkursie Grand Press, najbardziej prestiżowym konkursie dziennikarskim w Polsce. Jest współautorem kilku wydawnictw albumowych o tematyce śląskiej.

Nowy prezes PPG i konkursy na redaktorów naczelnych

Od marca prezesem Polska Press Grupy jest Zenon Nowak. To menadżer z wieloletnim doświadczeniem w branży medialnej. Związany do 2020 roku z Polska Press, zajmując na przestrzeni 17 lat stanowiska menedżerskie od Dyrektora Krajowego ds. Komunikacji Marketingowej do Prezesa Oddziału Prasa Śląska. Pełnił również funkcję Prezesa Zarządu spółki Dom Prasy Sp. z o.o. Przez ostatnie lata związany był z rynkiem nieruchomości komercyjnych. Od 2020 roku pełnił funkcję dorady zarządu w Fabryce Porcelany w Katowicach. Ukończył studia Master of Business Administration (Akademia WSB we współpracy z EY) oraz studiował m.in. Marketing i Zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Politologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończył także wiele kursów związanych ze sprzedażą i mediami.

– Polska Press jest nastawiona na to, żeby odzyskać swoją należną pozycję rynkową, które przez minione kilka lat różnie wyglądała. Skupiamy się nad tym, żeby odbudowywać swoją wiarygodność i relację z czytelnikami – zapowiadał Zenon Nowak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Nowy zarząd PGG kontynuuje zmiany na stanowiskach redaktorów naczelnych. Po raz pierwszy w historii firmy przeprowadzono tak dużą i otwartą rekrutację na stanowiska szefów redakcji. – Zatrudniamy redaktorów naczelnych, którzy mają ogromne doświadczenie zawodowe i którzy bardzo dobrze znają rynki, na których będą pracować. Jestem przekonany, że ich umiejętności i zaangażowanie przyczynią się do dynamicznego rozwoju naszych serwisów i tytułów, a także wzmocnią naszą pozycję. Ich wizja rozwoju, pokrywa się z wizją firmy, a także oczekiwaniami czytelników oraz branży. Wprowadzane zmiany pozwolą nam także odbudować relacje biznesowe – mówi Zenon Nowak, prezes PGG.

Do tej pory redaktorami naczelnymi zostali: Rafał Kerger (Strefa Biznesu, dyrektor wydawniczy serwisów tematycznych), Alicja Polewska-Matusewicz (Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Nowości – Dziennik Toruński), Leszek Waligóra (Głos Wielkopolski), Stanisław Sowa (Nowiny), Maja Majewska (Gazeta Wrocławska, Gazeta Lubuska), Marcin Zasada (Dziennik Zachodni), Tomasz Dworzańczyk (Gazeta Współczesna, Kurier Poranny), Krzysztof Nowacki (Kurier Lubelski).

Polska Press Grupa to jedna z największych spółek medialno-technologicznych w Polsce. Posiada  zarówno ogólnopolski portal informacyjny i.pl, jak i 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, serwisy tematyczne, branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 22 dzienników regionalnych.