Stowarzyszenie Dziennikarzy RP: „Potępiamy zachowania posłów PiS, którzy do TVP wtargnęli jak do własnego folwarku”

"Politycy PiS nie pogodzili się z utratą władzy" - piszą dziennikarze z SDRP

„Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej popiera działania ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, zgodne z prawem i oczekiwaniami tej części społeczeństwa, która domagała się przywrócenia mediom publicznym ich rzeczywistego statusu” – napisał zarząd stowarzyszenia w wydanym w czwartek oświadczeniu.

Po wczorajszych odwołaniach prezesów mediów publicznych – Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Jerzy Domański oraz Andrzej Maślankiewicz, sekretarz generalny ZG SDRP sformułowali stanowisko tej organizacji.

„Przez  osiem lat TVP, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa zagrabione zostały przez  polityków jednej partii, przez PiS. Polska telewizja i radio od roku 2015 stały się propagandowymi tubami  ekipy rządzącej, zakłamując rzeczywistość, sącząc jad, szczując na polityków opozycji” – piszą dziennikarze.

I dalej: „Politycy PiS nie pogodzili się z utratą władzy, nie mogą też przyjąć do wiadomości, że proces odnowy w mediach rozpoczął się i mimo aroganckich protestów, organizowanych przez PiS i „Gazetę Polską”, będzie doprowadzony do finału”.

Kończą: „Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej popiera działania ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza”.

***

Pełny tekst oświadczenia:

„Przez  osiem lat TVP, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa zagrabione zostały przez polityków jednej partii, przez PiS. Polska telewizja i radio od roku 2015 stały się propagandowymi tubami  ekipy rządzącej, zakłamując rzeczywistość, sącząc jad, szczując na polityków opozycji.

15 października 2023 roku prawie 12 milionów Polaków w wyborach parlamentarnych opowiedziało się za zmianą rządu, za odnowionym Sejmem i Senatem, za odpolitycznionym, tak zwanym  publicznym, radiem i telewizją. Nowy rząd 19 grudnia zapoczątkował zmiany w mediach.

Politycy PiS nie pogodzili się z utratą władzy, nie mogą też przyjąć do wiadomości, że proces odnowy w mediach  rozpoczął się i mimo aroganckich protestów organizowanych przez PiS i „Gazetę Polską”, będzie doprowadzony do finału

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej popiera działania ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, zgodne z prawem i oczekiwaniami tej części społeczeństwa, która domagała się przywrócenia mediom publicznym ich rzeczywistego statusu. Akceptujemy zachowania tej grupy dziennikarzy i pracowników TVP, którzy opowiedzieli się po stronie nowych władz telewizji.

Potępiamy karygodne zachowania posłów i senatorów PiS, którzy do gmachu TVP wtargnęli jak do własnego folwarku, w obronie „niezależnych mediów” i „wolności słowa”. Arogancja i buta znów  odżyły w pełnej okazałości i powędrowały w świat jako wizytówka przegranej opozycji.

Jerzy Domański, przewodniczący ZG SDRP
Andrzej Maślankiewicz, sekretarz generalny  ZG SDRP”