Leksykon Dziennikarzy

Leksykon biograficzny dziennikarzy działających na Górnym Śląsku, w Zagłębiu Dąbrowskim, na Podbeskidziu, Ziemi Cieszyńskiej i Ziemi Częstochowskiej

Wszyscy AĄBCĆDEĘFGHIJKLŁMNŃOÓPQRSŚTUWVXYZŻŹ

Krystyna Bochenek (1953–2010)

Krystyna Bochenek 3

Krystyna Bochenek – dziennikarka Polskiego Radia Katowice, polityk, senator V, VI i VII kadencji (2004–2010), wicemarszałek Senatu VII kadencji. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia.

Czytaj

Jacek Cieszewski (1933–2016)

Jacek Cieszewski

Jacek Cieszewski – dziennikarz, reporter i publicysta, działacz NSZZ „Solidarność”. Pasjonat wielkiej wody, marynarz na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej. W pracy dziennikarskiej przyświecała mu zasada zapisywania tego, co widział, słyszał, czego dotknął.

Czytaj

Konstanty Ćwierk (1895–1944)

Konstanty Ćwierk

Konstanty Ćwierk – pisarz, poeta i dziennikarz, w latach trzydziestych minionego stulecia jedna z najbardziej znanych i szanowanych osobistości Zagłębia, przez całe życie związany z Sosnowcem – piewca i miłośnik Zagłębia Dąbrowskiego..

Czytaj

Wacław Horoszkiewicz (1936–2000)

Wacław Horoszkiewicz

Wacław Horoszkiewicz – dziennikarz, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu i wieloletni publicysta, kierownik działu i komentator Polskiego Radia w Katowicach, kierownik działu społecznego w redakcji „Tak i Nie” w Katowicach.

Czytaj

Józef Kopocz (1931–2015)

Józef Kopocz 3

Józef Kopocz – legendarny śląski prezenter. Do telewizji trafił z konkursu w 1957 roku. Pracował w niej przez 35 lat aż do przejścia na emeryturę w 1992 roku. Ze studia w Katowicach Bytkowie zapowiadał m.in. lot Jurija Gagarina w kosmos, lądowanie Amerykanów na Księżycu, czy popularne w latach 60. seriale „Bonanza” i „Doktor Kildare”.

Czytaj

Jan F. Lewandowski (1952–2015)

Jan F. Lewandowski

Jan Franciszek Lewandowski – promotor kultury śląskiej, polski historyk, filmoznawca, dziennikarz i publicysta, nauczyciel akademicki, animator kultury, wydawca. Zajmował się historią Górnego Śląska i historią kina. Autor wielu publikacji książkowych.

Czytaj

Stanisław Ligoń (1879–1954)

Stanisław Ligoń

Stanisław Ligoń – pseudonim „Karlik” z Kocyndra – (urodzony 27 lipca 1879 roku w Królewskiej Hucie, zmarł 17 marca 1954 roku w Katowicach) polski pisarz, malarz, ilustrator, działacz kulturalny i narodowy, radiowiec, reżyser, aktor. Potomek rodu Ligoniów, którego protoplastą był poeta górnośląski Juliusz Ligoń. Syn Jana Ligonia.

Czytaj

Bolesław Lubosz (1928–2001)

Bolesław Lubosz 1

Bolesław Lubosz – dziennikarz, publicysta, literat, poeta, tłumacz literatury niemieckiej i łużyckiej, przedstawiciel śląskiego środowiska literackiego okresu PRL-u, członek PZPR od 1962 r., członek Związku Literatów Polskich od 1951 r., kilkukrotny wiceprezes katowickiego oddziału ZLP, członek Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu. Honorowy Obywatel Miasta Tarnowskie Góry (1999 r.).

Czytaj

Feliks Netz (1939–2015)

Feliks Netz 1

Feliks Netz – polski poeta, prozaik, dramaturg radiowy, tłumacz, krytyk literacki i filmowy, dziennikarz i publicysta, publikujący także pod pseudonimami i kryptonimami: (ef), Efen, EFEN, F.N., (fen), Fen, FEN, (FEN), (FN).

Czytaj
1 2 3