Leksykon Dziennikarzy

Leksykon biograficzny dziennikarzy działających na Górnym Śląsku, w Zagłębiu Dąbrowskim, na Podbeskidziu, Ziemi Cieszyńskiej i Ziemi Częstochowskiej

Wszyscy AĄBCĆDEĘFGHIJKLŁMNŃOÓPQRSŚTUWVXYZŻŹ

Tadeusz Bagier (1919–1991)

Tadeusz Bagier

Tadeusz Bagier – dziennikarz, założyciel i pierwszy wieloletni redaktor naczelny dziennika „Sport”, inicjator powstania gazety „Sport Śląski” – pasjonat sportu we wszelkich jego przejawach, zagorzały kibic.

Czytaj

Krystyna Bochenek (1953–2010)

Krystyna Bochenek 3

Krystyna Bochenek – dziennikarka Polskiego Radia Katowice, polityk, senator V, VI i VII kadencji (2004–2010), wicemarszałek Senatu VII kadencji. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia.

Czytaj

Jacek Cieszewski (1933–2016)

Jacek Cieszewski

Jacek Cieszewski – dziennikarz, reporter i publicysta, działacz NSZZ „Solidarność”. Pasjonat wielkiej wody, marynarz na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej. W pracy dziennikarskiej przyświecała mu zasada zapisywania tego, co widział, słyszał, czego dotknął.

Czytaj

Konstanty Ćwierk (1895–1944)

Konstanty Ćwierk

Konstanty Ćwierk – pisarz, poeta i dziennikarz, w latach trzydziestych minionego stulecia jedna z najbardziej znanych i szanowanych osobistości Zagłębia, przez całe życie związany z Sosnowcem – piewca i miłośnik Zagłębia Dąbrowskiego.

Czytaj

Janusz Durmała (1934–2015)

Janusz Durmała

Janusz Durmała – dziennikarz, redaktor naczelny katowickiego „Wieczoru”, „Dziennika Zachodniego”, „Rzeczpospolitej”. Przez kolegów i współpracowników zapamiętany jako nieugięty naczelny „Dziennika Zachodniego”, który w stanie wojennym uchronił tytuł od likwidacji, przywracając go do życia.

Czytaj

Antoni Faron (1944–2014)

Antoni Faron

Antoni Faron – siódmy z kolei redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” i zarazem ostatni, któremu przyszło zamykać, wraz z innymi kolegami ze Śląskiego Wydawnictwa Prasowego, odchodzącą w niebyt epokę PRL-u.

Czytaj

Wacław Horoszkiewicz (1936–2000)

Wacław Horoszkiewicz

Wacław Horoszkiewicz – dziennikarz, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu i wieloletni publicysta, kierownik działu i komentator Polskiego Radia w Katowicach, kierownik działu społecznego w redakcji „Tak i Nie” w Katowicach.

Czytaj

Tadeusz Kijonka (1936–2017)

Tadeusz Kijonka

Tadeusz Bolesław Kijonka – poeta, dziennikarz, publicysta, autor utworów scenicznych, założyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i jego wieloletni prezes, twórca i redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”, działacz kulturalny i społeczny, poseł na Sejm PRL IX i X kadencji (Sejm kontraktowy).

Czytaj

Józef Kopocz (1931–2015)

Józef Kopocz 3

Józef Kopocz – legendarny śląski prezenter. Do telewizji trafił z konkursu w 1957 roku. Pracował w niej przez 35 lat aż do przejścia na emeryturę w 1992 roku. Ze studia w Katowicach Bytkowie zapowiadał m.in. lot Jurija Gagarina w kosmos, lądowanie Amerykanów na Księżycu, czy popularne w latach 60. seriale „Bonanza” i „Doktor Kildare”.

Czytaj
1 2 3