Ryszard Barnert (1927–2011)

Ryszard Barnert – dziennikarz, realizator tv, reżyser, pasjonat automobilizmu.

Ryszard Barnert

Ryszard Waldemar Barnert, urodził się 15 września 1927 roku w podwarszawskim Wołominie.

Pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych, ojciec Franciszek Barnert był żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej, działaczem niepodległościowym.

W 1930 roku Franciszek Barnert  wraz z rodziną przybył na Śląsk, gdzie objął posadę naczelnika w dyrekcji Urzędu Ceł w Mysłowicach.

Lata II Wojny Światowej Ryszard Barnert wraz z matką spędził w Warszawie. Tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego powrócili na Śląsk. Po dramatycznych przeżyciach, m.in. pobycie w  hitlerowskich obozach koncentracyjnych dotarł tu jego ojciec. Od 1945 roku rodzina Barnertów zamieszkiwała w Katowicach. W roku 1947 roku Ryszard Barnert ukończył gimnazjum im. Adama Mickiewicza.

Kiedy w 1957 roku rozpoczęto przygotowania do uruchomienia Ośrodka Telewizji Polskiej w Katowicach, Ryszard Barnert był już  w gronie pasjonatów fotografii, filmu, m.in. członkiem Amatorskiego Klubu Filmowego „Śląsk”. Oni to stanowili podstawowy skład pierwszego zespołu realizatorów, operatorów filmowych nowej stacji telewizyjnej.

Ryszard Barnert pracował w TVP Katowice do roku 1983. W pionierskich, pierwszych latach funkcjonowania Ośrodka, uzupełniając wykształcenie w łódzkiej PWSTiF, realizował, a później także reżyserował zarówno programy publicystyczne, jak i rozrywkowe, i muzyczne.

Dziennikarskie pasje realizował pisząc do wielu poczytnych gazet i czasopism artykuły na temat motoryzacji. W „Panoramie”, „Motorze”, zamieszczał artykuły o nowościach na rynku motoryzacyjnym, relacjonował przebieg rajdów samochodowych. To była realizacja jego młodzieńczych pasji. Ich kontynuacją był udział Ryszarda Barnerta w tworzeniu Motorowego Klubu Dziennikarzy. Był też producentem samochodu sportowego „Pirat” – w latach dziewięćdziesiątych, współtworzył firmę CAR-ENGINEERING, w której ten pojazd był produkowany. Jako znakomity kierowca, uczestnik rajdów samochodowych skutecznie promował i popularyzował motoryzację, kulturę poruszania się po drogach, właściwe nawyki kierowców.

Za swoją pełną pasji pracę i liczne dokonania Ryszard Barnert był wielokrotnie odznaczany: Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1956 roku, Złotym Krzyżem Zasługi w 1970 roku, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1989 roku, a także wyróżniany Złotą odznaką „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego” w 1968 roku oraz Medalem Edukacji Narodowej w 1980 roku.

Zmarł w Katowicach 29 lipca 2011 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym, przy ul. Francuskiej w Katowicach.