Rozdział IX – Oddziały Stowarzyszenia
§ 49.
Oddziały Stowarzyszenia działają na terenie całego kraju.
§ 50.
- Zarząd Główny może w drodze uchwały powołać, połączyć lub zlikwidować Oddział SDRP.
- Do powołania Oddziału wymagana jest liczba co najmniej 50 członków SDRP pracujących na danym terenie.
- W uchwale o powołaniu lub połączeniu Oddziałów określa się siedzibę władz Oddziału, teren jego działalności.
§ 51.
Do zadań Walnego Zebrania Oddziału należy:
- Udzielenie lub nieudzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi po wysłuchaniu jego sprawozdania oraz sprawozdania i wniosków Komisji Rewizyjnej.
- Wysłuchanie informacji Terenowego Sądu Dziennikarskiego.
- Uchwalenie wytycznych całokształtu działalności Oddziału.
- Wybór Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej i Terenowego Sądu Dziennikarskiego, przewodniczącego Terenowego Kolegium Rzeczników Dyscyplinarnych, wybór delegatów na Zjazd Delegatów.
- Rozpatrzenie wniosków, które mają być zgłoszone na Zjazd Delegatów.
§ 52.
- Walne Zebranie Oddziału zwoływane jest przez Zarząd Oddziału co 4 lata. Termin Walnego Zebrania wraz z porządkiem dziennym podaje się do wiadomości członków na 10 dni wcześniej.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Oddziału zwoływane jest przez Zarząd Oddziału. Ponadto Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie w ciągu 14 dni na żądanie Prezydium Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej bądź na pisemne żądanie co najmniej 1/5 członków Oddziału.
- Jeżeli ze względu na dużą liczbę członków Oddziału nie ma możliwości odbycia Walnego Zebrania w pełnym składzie członków, Zarząd Oddziału może podjąć uchwałę o zebraniach w grupach środowiskowych – wybierających delegatów na Walne Zebranie. Prawo do głosowania nad uchwałami i czynne prawo wyborcze posiadają w takim przypadku wyłącznie delegaci wybrani w grupach środowiskowych w głosowaniu tajnym i proprcjonalnym do ilości członków. Proporcje ustala uchwałą Zarząd Oddziału. Prawo do udziału w Walnym Zebraniu wraz z udziałem w dyskusji, a także bierne prawo wyborcze posiada każdy członek Oddziału.
§ 53.
- Maksymalną liczbę członków Zarządu Oddziału ustala Walne Zebranie Oddziału.
- W skład Zarządu Oddziału wchodzą: Przewodniczący, 2 zastępców Przewodniczącego, Sekretarz i Skarbnik.
§ 54.
- Zarząd Oddziału ma prawo, zgodnie z delegacją Zarządu Głównego a pod nadzorem Sekretarza Generalnego, prowadzić działalność gospodarczą na podstawie odrębnych zezwoleń. W przypadku uzyskania przez Oddział osobowości prawnej Zarząd Oddziału ponosi całkowitą odpowiedzialność za podejmowane decyzje w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej.
- Zarząd Oddziału, z upoważnienia Zarządu Głównego a pod nadzorem Sekretarza Generalnego, zarządza wydzielonym majątkiem SDRP, w szczególności w sprawach bieżącej gospodarki finansowej.
- Zarząd co dwa lata zwołuje zebranie członków Oddziału, na którym składa informację ze swojej działalności; do informacji ustosukowuje się Komisja Rewizyjna. W dużych oddziałach zebrania odbywają się w środowiskach.
- Zarząd powołuje rzeczników dyscyplinarnych.
- Na posiedzenia Zarządu Oddziału są zapraszani przedstawiciele Komisji Rewizyjnej, Terenowego Sądu Dziennikarskiego oraz Kolegium Rzeczników.
- Zakres uprawnień i obowiązków Prezydium Zarządu Oddziału określa Zarząd Oddziału.
§ 55.
- Komisja Rewizyjna powołana jest do kontroli całokształtu działalności Oddziału, zwłaszcza jego działalności finansowo-gospodarczej, conajmniej jeden raz na 6 miesięcy.
- Komisja Rewizyjna Oddziału składa się z 3 do 7 członków, którzy na pierwszym posiedzeniu wybierają ze swego grona przewodniczącego i sekretarza.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej Oddziału nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Oddziału.
- Szczegółowy zakres i tryb działania Komisji Rewizyjnej Oddziału określa regulamin Głównej Komisji Rewizyjnej.
§ 56.
W przypadku ustąpienia członka władz Oddziału w toku kadencji stosuje się § 21 ust 4 odpowiednio.