Reporter TVP zawieszony po przekleństwie na antenie

Marcin Dryszel

Telewizja Polska zawiesiła reportera „Panoramy” TVP2 Marcina Dryszela po tym jak podczas relacji na żywo wypowiedział wulgarne słowo – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Oficjalnie nadawca publiczny nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie

Do wpadki doszło podczas niedzielnego wydania „Panoramy”. Dryszel przygotowywał relacje na żywo dotyczącą pożaru Centrum Handlowego Marywilska w Warszawie. Dziennikarz miał problemy z wysłowieniem się. – O 12 służby powiedziały, że poziom podwyższonych… że poziom, stężenie podwyższonych… że nie ma podwyższonych… – mówił Dryszel, po czym wypowiedział wulgarne słowo na literę K. Zaraz za to przeprosił i kontynuował swoją relację.

W poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o wszczęciu postępowania po incydencie w TVP. – W sprawie wulgaryzmu w „Panoramie”, wyemitowanej 12 maja br., dotychczas wpłynęła do KRRiT jedna skarga indywidualna. KRRiT wszczyna w tej sprawie postępowanie wyjaśniające z udziałem nadawcy – przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Dziennikarz bez doświadczenia w relacjach na żywo

O wpadkę spytaliśmy dziennikarzy Telewizji Polskiej. – Marcin to bardzo sprawny dziennikarz, sprawdza się jako przygotowujący materiały. Nie jest z nowego naboru, a pracuje w firmie od lat. Podczas relacji zjadła go trema, bo nie miał wcześniej doświadczenia z przygotowywaniem live’ów – mówi Wirtualnemedia.pl dziennikarz TVP, który pragnie zachować anonimowość.

Nikt poza Dryszelem nie został w TVP zawieszony. Dziennikarze TVP liczą na to, że jak sprawa ucichnie, to wróci do pracy. Nie każdy reporter sprawdza się w live’ach. Są dziennikarze, którzy ich nie robią, a doskonale radzą sobie z materiałami. Jak ustaliliśmy w TVP, wpadka miała miejsce podczas prawdziwej relacji na żywo, a nie paralive’a, czyli udawanego łączenia na żywo. Nie był więc to błąd klipera w reżyserce, który wypuścił niewłaściwą wersję relacji. Do takich sytuacji dochodziło już w różnych stacjach.

Po zmianach w Telewizji Polskiej „Panorama” TVP2 wróciła 10 stycznia. Szefem programu jest Jarosław Kulczycki, prowadzi go także Piotr Jędrzejek, który przeszedł do TVP z kanału informacyjnego Polsat News. Serwis emitowany jest w dniach poniedziałek – piątek od godz. 22.30, a w weekendy od 22.10.

Z danych Nielsena wynika, że w kwietniu br. średnia widownia programu w samym TVP2 wyniosła 438 tys. widzów, co dało 5,09 proc. udziału w rynku telewizyjnym. To spadek o 65,04 proc. w porównaniu z tym miesiącem w 2023 roku. Wówczas „Panorama” była nadawana o wcześniejszej porze (18.00).