Maciej Świrski pod lupą prokuratury

Ruszyło śledztwo dotyczące abonamentu

Maciej Świrski

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów podjęła postępowanie dotyczące działań przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrskiego. Szef KRRiT od stycznia wstrzymuje przekazywania rat abonamentu rtv większości nadawców publicznych.

Zawiadomienie w sprawie postępowania przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji złożył pod koniec lutego Paweł Majcher, likwidator w Polskim Radiu.

W środę Majcher przekazał na platformie X, że w piśmie z zeszłego czwartku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów poinformowała o podjęciu postępowania w tej sprawie. – Chodzi o blisko 70 milionów złotych z wpływów abonamentowych, które nie trafiły do Polskiego Radia. Śledztwo zostało wszczęte na skutek zawiadomienia, które złożyłem pod koniec lutego – zaznaczył Majcher.

O tym, że środki z abonamentu RTV trafiać mają do depozytu sądowego KRRiT, zdecydowała w uchwale podjętej 7 lutego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji.

Według przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego, powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia.

TVP i Polskie Radio domagają się abonamentu

Decyzję KRRiT dotykają również Telewizji Polskiej. 9 kwietnia likwidator spółki Daniel Gorgosz wystosował do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141,78 mln zł wraz z odsetkami.

12 kwietnia Polskie Radio poinformowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłat. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu.