Rosyjskie media z zakazem nadawania w całej UE

Wystąpienie medialne Władimira Putina

Cztery kolejne rosyjskie media zostały wpisane na listę zakazu nadawania na ternie Unii Europejskiej – podaje Polskie Radio.

Na listę sankcyjną zostaną wpisane: portal Voice of Europe, państwowa międzynarodowa agencja informacyjna Ria Novosti oraz dzienniki “Rossijskaja Gazieta” oraz “Izwiestia” – podała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zakaz nadawania przez wymienione rosyjskie media zostanie uwzględniony w czternastym pakiecie unijnych sankcji na Rosję.

‼️ Jest decyzja ambasadorów ws zakazu nadawania w Unii dla kolejnych rosyjskich mediów szerzących dezinformacje. Potwierdziły się moje informacje – na listę z zakazem zostały wpisane Voice of Europe, Ria Novosti, Rossijskaja Gazieta, oraz Izwiestia @PR24_pl https://t.co/mknfLzNGiT

— Beata Płomecka (@bplomecka) May 15, 2024

Ban na rosyjskie media

Po wybuchu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę media rosyjskie zostały objęte szerokimi sankcjami. W Polsce już 25 lutego 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o wykreśleniu z rejestru sieci kablowych i platform cyfrowych kanałów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV i Rossija 24. Kilka dni później zakaz udostępniania rozszerzono na: Pierwyj Kanał (Channel One Russia) i Białoruś 24 (TV Białoruś).

W ramach sankcji Unii Europejskiej kanały z propagandą Kremla nie są dostępne za pośrednictwem najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej Hot Bird 13E.

Media służą państwu Putina do szerzenia dezinformacji wojennej oraz własnej propagandy antyukraińskiej i antyzachodniej, na co wskazuje wiele analiz dokonanych od 2022 roku.

W ubiegłym roku CNN podawała, powołując się na przedstawicieli amerykańskiego wywiadu, że celem nastawionych długofalowo operacji wpływu Rosjan jest przemycanie tez rosyjskiej propagandy do mediów za pomocą często nieświadomych tego faktu postaci.