Redaktorka Bauera po walce z chorobą nowotworową nie utrzyma stanowiska.

Skarga oddalona

Anita Zuchora z prezydium związku zawodowego w Bauerze: – Jestem zaskoczona, że zespół niezależnych osób wydelegowanych do przyjrzenia się tej sytuacji całkowicie przyjął narrację pracodawcy

Redaktorka wydawnictwa Bauer walcząca o utrzymanie swojego stanowiska pracy dostała w styczniu, poprzez wewnętrzny system do zgłaszania nieprawidłowości Speak Up, odpowiedź odmowną. Badający sprawę zespół przychylili się do decyzji wydawnictwa, które zlikwidowało jej stanowisko pracy – dowiedział się „Presserwis”.

Monika Dąbrowska-Kuchna – była wicenaczelna „Rewii” związana z Centralną Redakcją Czasopism Rozrywkowych – złożyła skargę w wewnętrznym systemie internetowym Speak Up służącym w wydawnictwie Bauer do zgłaszania nieprawidłowości.

„Program Speak Up niespecjalnie u nas działa”

Do zgłoszenia załączono pismo związku zawodowego – Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywy Pracowniczej przy Wydawnictwie Bauer, która 24 listopada zaapelowała do zarządu o utrzymanie etatu dla wieloletniej dziennikarki, od 2011 do 2023 roku pełniącej funkcję wicenaczelnej „Rewii”. Dąbrowska-Kuchna jest po długiej walce z chorobą nowotworową, nadal podlega leczeniu i ma orzeczenie o częściowej niepełnosprawności.

W związku z planami likwidacji stanowiska Monika Dąbrowska-Kuchna dostała propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Jednocześnie zaoferowano jej zmianę formuły współpracy z wydawnictwem. Dziennikarka nie przyjęła propozycji i złożyła skargę w ramach wspomnianego systemu Speak Up. Jak dowiedział się „Presserwis”, odpowiedź w tej sprawie przyszła 8 stycznia.

Anita Zuchora z prezydium związku zawodowego w Bauerze: – Jestem zaskoczona, że zespół niezależnych osób wydelegowanych do przyjrzenia się tej sytuacji całkowicie przyjął narrację pracodawcy. W odpowiedzi na skargę Moniki napisano, że nie ma dla niej co prawda pracy na stałe w Bauerze, ale może ją wykonywać w oparciu o umowę cywilną. Sytuacja, w której pracownicy HR marnują swój czas, by powtórzyć opinie pracodawcy, jest dowodem, że program Speak Up niespecjalnie u nas działa – twierdzi Anita Zuchora.

Brak zapewnionego ubezpieczenia zdrowotnego

Tak z kolei sprawę komentuje Monika Dąbrowska-Kuchna: – W ciągu zaledwie roku ze stanowiska zastępczyni redaktora naczelnego spadłam na stanowisko redaktorskie, a następnie dowiedziałam się, że planowana jest likwidacja mojego miejsca pracy. Według szefostwa mogę dalej wykonywać te same obowiązki, ale w oparciu o inną formułę, bez zapewnionego ubezpieczenia zdrowotnego – zaznacza dziennikarka, przebywająca obecnie na zwolnieniu lekarskim.

Jak przekazało nam jeszcze w połowie listopada ub.r. biuro prasowe Bauera, wydawnictwo nie komentuje swojej polityki kadrowej, ani tym bardziej ustaleń ze swoimi pracownikami.

Wewnętrzny system internetowy Speak Up został wdrożony w Bauerze w reakcji na unijną dyrektywę 2019/1937 o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Zobowiązuje ona firmy zatrudniające 50 lub więcej pracowników do wdrożenia systemu informowania o nieprawidłowościach. W Niemczech, gdzie znajduje się centrala wydawnictwa, dyrektywę już wdrożono – przepisy weszły w życie w połowie czerwca. W Polsce praca nad wdrożeniem tej legislacji są w toku.