Zwolnione gwiazdy TVP brylują w TV Republika

Roman Giertych: TVP powinna ich pozwać

Michał Adamczyk w TV Republika

Po przejęciu przez nowe kierownictwo budynku TVP przy Woronicza 17 w Warszawie, gwiazdy “Wiadomości” i TVP Info nadawały relacje ze studia przy placu Powstańców Warszawy, a programy z ich udziałem były emitowane na antenie TV Republika. Ponadto byli pracownicy nie oddali nowym władzom profilu TVP.Info w mediach społecznościowych. – Od Telewizji Republika można żądać nawet 30 mln złotych, oczywiście solidarnie z osobami, które do tego doprowadziły, m.in. byłymi pracownikami TVP – mówi Roman Giertych portalowi Wirtualnemedia.pl.

Tydzień temu o 19.30 na antenie TV Republika został po raz pierwszy wyemitowany program specjalny ze studia „Wiadomości”. Wystąpili w nim dotychczasowi twórcy głównego dziennika Telewizji Polskiej, m.in. Michał Adamczyk, wtedy jeszcze dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Również w kolejnych dniach w telewizji Tomasza Sakiewicza można było zobaczyć sceny z placu Powstańców Warszawy, gdzie mieści się TAI. Widać było na nich Michała Adamczyka, jego zastępcę Samuela Pereirę oraz dziennikarzy Michała Rachonia i Miłosza Kłeczka w towarzystwie polityków PiS, m.in. Antoniego Macierewicza.

Michał Rachoń również przez pierwsze dni relacjonował sytuację z siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, m.in. przeprowadził tam wywiad z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ponadto Rachoń od czwartku prowadzi w TV Republika kontynuację swojego porannego programu „#Jedziemy” i „#Jedziemy dalej” z TVP Info. Konwencja się nie zmieniła: program zaczyna się od komentarza Rachonia o bieżących wydarzeniach, a potem prowadzący rozmawia z politykiem oraz dyskutuje z trójką komentatorów.

– Udzieliłem dziennikarzom TVP gościny na czas próby nielegalnego przewrotu w mediach publicznych, ale w momencie, kiedy osoby organizujące ten przewrót pójdą do więzienia, to dziennikarze pewnie wrócą do swojej pracy. Jeśli nie, będę ich gościł – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz.

Jak się dowiedzieliśmy w czwartek, Michał Rachoń na stałe dołączył do zespołu Telewizji Republika, obejmując stanowisko dyrektora programowego.

– TVP powinna pozwać TV Republika za używanie logo. Myślę, że odszkodowanie można liczyć w dziesiątkach milionów. I zabezpieczyć się na ich majątku, bo wyprowadzą – napisał na X/Twittrze poseł Roman Giertych.

TV Republika nadal pokazuje studio TVP Info

Pierwsze nagrania odbywały się ze studia TVP Info, ale kolejne prawdopodobnie w redakcji TV Republika. Stacja Tomasza Sakiewicza cały czas jednak pokazuje nagrania z placu Powstańców Warszawy. Ostatnie ukazało się wczoraj. Pokazano na nim pusty newsroom redakcji.

Ale to nie wszystko. Samuel Pereira nadal zarządza profilem TVP.Info na X/Twitterze, zamieszczając tam m.in. filmy z siedziby TAI. W środę późnym wieczorem ukazało się tam oświadczenie Michała Adamczyka, mianowanego prezesem TVP przez Radę Mediów Narodowych.

– Od Telewizji Republika można żądać nawet 30 mln złotych, oczywiście solidarnie z tymi osobami, które do tego doprowadziły, m.in. byłymi pracownikami TVP. To może być pozew przeciwko TVP Republika oraz tym wszystkim osobom, które pracując poprzednio w Telewizji Polskiej używają jej loga w pracy w telewizji Tomasza Sakiewicza. Te osoby powinny być solidarnie pozwane wraz z TVP Republika, tak bym zrobił na miejscu TVP – mówi Roman Giertych portalowi Wirtualnemedia.pl.

Dodaje, że TVP powinna złożyć pozew cywilny do sądu okręgowego o zapłatę określonej kwoty z tytułu “różnych deliktów, bo mamy tu do czynienia z naruszeniem prawa autorskiego i zakazu konkurencji”. – Podstawy prawne są rozliczne – podkreśla poseł i adwokat.

Poprosiliśmy o komentarz TVP, Michała Adamczyka i Samuelę Pereirę, ale do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Gigantyczne zarobki gwiazd TVP Info

Poseł KO Dariusz Joński ujawnił kilka dni temu odpowiedź TVP na jego interpelację ws. zarobków poprzedniego kierownictwa TAI.

Michał Adamczyk jako szef TAI zarobił 372,6 tys. zł (wszystkie kwoty w tekście są brutto), a ponadto dostał 1,13 mln zł w ramach umów cywilnoprawnych, które podpisywał jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Te umowy dotyczyły przede wszystkim prowadzenia „Wiadomości” i cotygodniowego programu „Strefa starca”.

Dwa źródła przychodów z Telewizji Polskiej miał też Marcin Tulicki. Jako wicedyrektor TAI (objął tę funkcję pod koniec maja) 417,3 tys. zł, a w ramach umów cywilnoprawnych (Tulicki był reporterem i wydawcą „Wiadomości” – 296,3 tys. zł.

Z kolei Samuelowi Pereirze jako wicedyrektorowi TAI od kwietnia wypłacono 439,8 tys. zł, a pełniącemu tę funkcję przez cały br. Rafałowi Kwiatkowskiemu – 366,9 tys. zł.

TV Republika z kolejnych multipleksów naziemnych

TV Republika dołączyła do multipleksów lokalnych firmy MWE Teleport w Jeleniej Górze, we Wrocławiu i Świdnicy, gdzie zastąpiła kanał muzyczny Nuta TV. Fakt ten potwierdził w rozmowie z Wirtualnemeda.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. – Możemy komunikować tylko nowości dotyczące naszych własnych programów – zaznacza.

MUX-L1 (Jelenia Góra) już przed rokiem zmienił standard na DVB-T2/HEVC. Jako jedyny spośród multipleksów lokalnych został do tego zobligowany decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzięki emisji w nowym standardzie, może oferować więcej stacji telewizyjnych. Obecnie poza TV Republika (emisja w standardowej rozdzielczości) w skład multipleksu z Jeleniej Góry wchodzą: Echo 24, TV Dami / TV Bolesławiec, TVT (Zgorzelec), TVC, Nuta Gold, Junior Music, Home TV, Power TV, Xtreme TV, Filmax, Stars.TV i TV Okazje. MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) na razie nie zmienia standardu. Obecnie w jego skład wchodzą: TV Republika, Echo24, Polsat, TVN, Power TV, Filmax, Home TV, TVC, Xtreme TV, TV Okazje i Stars.TV.

Wcześniej TV Republika w jakości SD dołączyła do MUX-L3, który działa w Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Jego operatorem jest firma MWE Broadcast. Obecnie w skład MUX-L3 poza TV Republika wchodzą: TVC, Filmax, Xtreme TV, Power TV, Home TV, Stars.TV i TV Okazje. Multipleks przeszedł na standard DVB-T2 15 grudnia, czyli równolegle z ogólnopolskim MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura i TVP ABC).

TV Republika także na innych multipleksach, satelicie i w kablu

Już od dawna TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego BCAST, prowadzonego przez spółkę związaną z Cyfrowym Polsatem w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Prowadzona jest też emisja tej stacji z multipleksu eksperymentalnego TVS w Katowicach. Stacja wchodzi też w skład oferty platform cyfrowych: Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat), Canal+ i Orange, a także sieci kablowych, m.in. Vectra, UPC Polska/Play, Toya. W streamingu kanał oferuje serwis streamingowy Polsat Box Go. Możliwe jest też oglądanie stacji poprzez stream na jej stronie internetowej (tvrepublika.pl).

W ostatnich miesiącach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadziła konkursy dotyczące miejsc w MUX-8 i MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. TV Republika nie wzięła w nich udziału, choć rozważała taki ruch. – Chcemy dowiedzieć się więcej na temat tej możliwości. Jesteśmy zainteresowani emisją kanału TV Republika. Wszystko zależy od tego, jak zostanie finansowanie zaproponowane. Przecież można koszty rozłożyć, pozyskać inwestorów. To musi być propozycja, która poprawi naszą pozycję na rynku – mówił w lutym Tomasz Sakiewicz, prezes i akcjonariusz Telewizji Republika. Latem wypowiadał się już w innym tonie. – Liczyliśmy skutki medialne czy zasięgowe plus finansowe i to nam w żaden sposób się nie skleja. W tej chwili mamy 60 proc. zasięgu technicznego kraju, bez koncesji ogólnopolskich i zasięg rośnie – stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Sakiewicz. Do obsadzenia pozostają dwa miejsca w MUX-8. Niedługo prawdopodobnie KRRiT ogłosi konkursy w tej sprawie.

Rekordowe wyniki TV Republika

W ostatnim czasie TV Republika dużo czasu poświęca zmianom w mediach publicznych. Stacja pokazała m.in. specjalny program z udziałem dotychczasowych dziennikarzy Telewizji Polskiej ze studia „Wiadomości”. Wystąpił w nim m.in. Michał Adamczyk, wyznaczony przez Radę Mediów Narodowych na prezesa. Stacja wprowadziła do oferty program „#Jedziemy” Michała Rachonia, który w ostatnich latach pracował dla TVP Info. – To chyba dobry moment, w którym możemy ogłosić, że po likwidacji TVP World również w naszym paśmie będą emitowane programy, które państwo znają, w tym nowa wersja programu „Rock Rachon” – „We’re rolling”. Więc jeśli mają państwo swoich przyjaciół, znajomych za granicą, którzy chcą wiedzieć, co się dzieje w Polsce, to na antenie Telewizji Republika można – stwierdził w czwartek prezenter, który został dyrektorem programowym TV Republika.

Z danych Nielsena wynika, że pierwszy odcinek programu Rachonia obejrzało 198 tys. osób. Z kolei od 20 do 26 grudnia stacja miała 2,68 proc. udziału w rynku telewizyjnym. TV Republika wyprzedziła m.in. Polsat News (2,41 proc.) i Wydarzenia 24 (1,48 proc.). Dla porównania, od 1 do 19 grudnia, czyli przed wyłączeniem TVP Info udział TV Republika wyniósł jedynie 0,10 proc.