Maciej Zakrocki wrócił do TVP Info

Maciej Zakrocki

Po ponad pięciu latach przerwy na antenę TVP Info wrócił Maciej Zakrocki. Niedawno wygrał prawomocnie proces dotyczący zwolnienia go z TVP w 2018 roku.

Maciej Zakrocki w sobotę prowadził w TVP Info program publicystyczny po godz. 20. W piątek gospodarzem tego pasma był Jarosław Kulczycki.

TVP Info wznowiło nadawanie w piątek wieczorem. Emisję stacji, a także TVP3 i TVP World, została wstrzymana w środę w zeszłym tygodniu, zaraz po ogłoszeniu wynikających z decyzji ministra kultury zmian władzach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP. Równocześnie zniknął portal internetowy TVP.Info.

Serwisy informacyjne w nowym TVP Info prowadzą m.in. Zbigniew Łuczyński (w sobotę był też gospodarzem „19:30”), Jacek Zimnik i Paweł Kursa.

Zakrocki wygrał w sądzie z TVP

Maciej Zakrocki był już związany z Telewizją Polską przez kilkanaście lat, od 1985 do 2018 roku. Przez te lata prowadził wiele programów politycznych i publicystycznych, m.in. „Gość Jedynki”, „Polityka przy kawie”, „Trzeci wymiar”, „Okno na świat”, „Spór o historię” czy „Polityczne menu”. Wiele lat współpracował z Bogusławem Wołoszańskim przy tworzeniu programu „Sensacje XX wieku”.

W 2016 roku, gdy zmienił się zarząd nadawcy, dziennikarz pracował dla TVP Historia, TVP 1 i TVP Info. W 2018 roku, kiedy pracował w Agencji Produkcji Telewizyjnych i Filmowych (dziś już niefunkcjonującej), rozwiązano z nim umowę o pracę. Krótko potem dziennikarz, nie zgadzający się z argumentacją nadawcy, złożył pozew w Sądzie Pracy, domagając się przywrócenia na poprzednie stanowisko.

W ubiegłym roku sąd pierwszej instancji przywrócił Macieja Zakrockiego do pracy na stanowisko, zajmowane do 2018 roku. Wymiar sprawiedliwości uznał, że dziennikarz został zwolniony niezasadnie. TVP złożyła apelację, którą w połowie grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie w całości oddalił.

Zakrocki powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl, że jest zainteresowany powrotem do Telewizji Polskiej po zmianach zapowiedzianych przez nowy rząd. – Mój obecny dylemat sprowadza się tylko do tego, czy jeśli z formalnych przyczyn ponowne zatrudnienie w telewizji przeciągałoby się, to czy się zwolnić od razu czy jednak już poczekać na zmiany. To pytanie, na które sam jeszcze nie znam odpowiedzi. Dziś trudno zakreślić jakąś perspektywę – czy to będzie kwestia tygodnia, dwóch czy więcej – stwierdził.

W 2014 roku Zakrocki zaczął pracował dla radia TOK FM (Agora): teraz jest tam gospodarzem codziennej wieczornej audycji „Maciej Zakrocki przedstawia” (godz. 23:00), a raz w tygodniu – w czwartki – dodatkowo współprowadzi też „Raport Gospodarczy” (godz. 14:40). Współpracował również z News24: dla tej telewizji Zakrocki relacjonował sprawy zagraniczne.