Likwidacja 17 spółek regionalnych Polskiego Radia

Będzie wymiana prezesów

Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia zostały postawione w stan likwidacji

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w piątek wieczorem poinformował o postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Decyzja ta otwiera drogę do wymiany prezesów rozgłośni regionalnych.

„W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu – poinformował w piątek wieczorem na portalu X, na koncie swojego resortu szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz.

Decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczy rozgłośni wchodzących w skład Audytorium 17, powołanego w 2001 roku porozumienia radiowego koordynującego działalność regionalnych i lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia: Radio Białystok, Radio Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio dla Ciebie (Warszawa), Radio Wrocław, Radio Zachód (Zielona Góra).

Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych postawił w stan likwidacji spółki Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – zaznaczono w komunikacie resortu kultury.

Spółkami objętymi procesem likwidacji zarządzają likwidatorzy, wskazani przez ministra kultury. Likwidacja spółek nie oznacza wygaśnięcia umów o pracę osób w nich zatrudnionych, ale zmniejsza się poziom ochrony tych pracowników.

Do tej pory decyzje ministra kultury nie obejmowały rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, które są oddzielnymi spółkami.