Maria Olecha-Lisiecka otrzymała nagrodę Silesia Press

Doceniono również Dziennik Zachodni i wieloletniego prezesa Zenona Nowaka

Maria Olecha-Lisiecka z nagrodą Silesia Press 2020

W Katowicach po raz 15 rozdano nagrody Silesia Press. Pierwszą otrzymała Dagmara Drzyzga z TVP Katowice za dokument „Gramatyka nieobecności”. Jury doceniło również cykl rozmów oraz program „Prolog” Marii Olechy-Lisieckiej z Dziennika Zachodniego. Dyplomy uznania przyznano m.in. naszej redakcji z okazji 75-lecia oraz Zenonowi Nowakowi, wieloletniemu prezesowi Polska Press oddział Śląsk.

W poniedziałek, 28 września, odbyła się 15. gala wręczenia nagród Silesia Press. Ten prestiżowy konkurs dziennikarski zainicjowała Maria Trepińska, wielokrotnie nagradzana dziennikarka m.in. Dziennika Zachodniego, Pulsu Biznesu czy Forbesa, do której skierowano szczególne podziękowania za integrację środowiska dziennikarskiego na Śląsku.

Dagmara Drzazga
Dagmara Drzazga

Pierwszą nagrodę Silesia Press w 2020 roku otrzymała Dagmara Drzazga z TVP Katowice za znakomity dokument „Gramatyka nieobecności” o poecie Aleksandrze Rozenfeldzie. Przyznało ją jury w składzie: Anna Sekudewicz, Marek Twaróg (redaktor naczelny DZ), Marek Błoński, Aleksandra Fudala, Anna Czarnecka oraz Jan Dziadul.

Drugą nagrodę wręczono Marii Olesze-Lisieckiej z Dziennika Zachodniego za cykl rozmów z wybitnymi autorami kryminałów oraz cotygodniowy program internetowy „Prolog”, w którym opowiada o książkach, a także rozmawia z ich autorami.

– Nie chcę, żeby zabrzmiało to zbyt zuchwale, ale kilka lat temu po prostu pomyślałam, że dlaczego mam szukać wywiadów z Jo Nesbo czy Camilą Lackberg w innych mediach, skoro sama czytam bardzo dużo kryminałów i sama mogę spróbować z nimi porozmawiać – mówiła Olecha-Lisiecka.

– Dotarcie do rozpoznawalnych pisarzy nie jest trudne. Zwłaszcza do autorów ze Skandynawii, gdzie działa kilka dużych agencji literackich, które zajmują się współpracą z dziennikarzami – wyjaśnia laureatka. – Najtrudniej było się umówić z Lizą Marklund, która bardzo rzadko udziela wywiadów, a kiedy nie wydaje nowych książek, to nie udziela ich w ogóle. Praktycznie dwa lata czekałam na tę rozmowę, choć książka nawet jeszcze nie ukazała się w Polsce. Barierą jest na pewno język, ponieważ dla mnie rozmowa po angielsku zawsze wiąże się z lekkim stresem. Pamiętam wywiad z Jo Nesbo, który odbywał się telefonicznie i miałam na niego dokładnie pół godziny, ale zmieściłam się w czasie – wspomina.

Laureatami drugiej nagrody zostali również:

Ewa Niewiadomska
Ewa Niewiadomska
  • Ewa Niewiadomska z Radia Katowice za cykl „Pozytywka”
  • Grzegorz Głuszak ze stacji TVN za reportaż „Byłem audytorem w węglowej spółce”

Z kolei trzecia nagroda trafiła do:

  • Jerzego Góry z Radia Katowice za cykl „Widzenie z góry”
  • Adama Kraśnickiego z TVP Katowice za dokument „Oto człowiek”
  • Bożeny Klimus z TVP Katowice za reportaż „Mam rodzinę brachu”

Wyróżnienia specjalne przyznano:

  • Mariannie Dufek z TVP Katowice za cykl „Portret Subiektywny”
  • Wojciechowi Wikarkowi z TVP Katowice za film „Hanys”
  • Violetcie Rotter-Kozerze z TVP Katowice za cykl „Śląskie 4 You”

Podczas gali w Hotelu Monopol wręczono również dyplomy uznania. Jeden z nich w imieniu całego Dziennika Zachodniego odebrał Zenon Nowak, wieloletni prezes spółki wydającej DZ – Polska Press oddział Śląsk.

Zbiorowa fotografia laureatów konkursu Silesia Press 2020
Zbiorowa fotografia laureatów konkursu Silesia Press 2020

– Za wierność tradycji dobrego dziennikarstwa, za udaną transformację marki w nowoczesne medium cyfrowe i największy portal internetowy w województwie śląskim, jeden z największy w Polsce. Za 75 lat budowania medialnej siły Śląska, śmiałe wdrażanie innowacji, publicystyczną odwagę, kształcenie adeptów dziennikarstwa – argumentowało jury.

Sam Nowak otrzymał również indywidualny dyplom uznania za wprowadzenie redakcji w świat cyfrowy.

W ten sam sposób jury doceniło Tadeusza Donocika, który przez lata pełnił funkcję prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej. – Za zbudowanie prestiżowej marki Laury Umiejętności i Kompetencji i aktywne relacje z mediami a także za zbliżenie środowisk gospodarczych i dziennikarskich – uzasadniono. A także Andrzeja Matysika, redaktora naczelnego wychodzącego w całej Polsce, a mającego siedzibę w Katowicach kwartalnika Twój Blues, za determinację i pasję w krzewieniu tego gatunku muzycznego oraz 20 lat na rynku wydawniczym.

Partnerami konkursu są: ING Bank Śląski, Tauron Polska Energia oraz miasto Katowice.