Ostatnio dodane

OKO.press i Krzysztof Gonciarz z Koronami Równości od Kampanii Przeciw Homofobii

Krzysztof Gonciarz

W tegorocznej edycji plebiscytu Korony Równości organizowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii w kategorii media nagrodzony został serwis OKO.press, a nagrodę specjalną otrzymał youtuber Krzysztof Gonciarz.

OKO.press otrzymało Koronę Równości za to, że od swojego startu „konsekwentnie dokumentuje życie społeczno-polityczne”, a także „wnikliwie i z oddaniem analizuje wydarzenia dotyczące społeczności LGBT w Polsce”.

W uzasadnieniu zwrócono też uwagę, że w lutym br. serwis wysłał 52 wiadomości do unijnych partnerów polskich gmin i regionów, które przyjęły uchwałę, że są strefą „wolną od ideologii LGBT”.

Krzysztof Gonciarz dostał nagrodę specjalną za to, że w połowie sierpnia br. wynajął pojazd jeżdżący za ciężarówkami z homofobicznymi i nienawistnymi hasłami i zachęcający do odwiedzenia strony Stopciezarowkom.pl, na której obśmiewano takie przekazy.

– Gonciarz wie, jak wykorzystać swój wpływ do tego, by sprzeciwiać się mowie nienawiści. Nie pozostaje obojętny wobec bieżących wydarzeń w kraju wiedząc, że teraz liczy się każdy, nawet niewielki gest. A przede wszystkim pokazuje, że w każdym formacie działań, także tych komediowych, można znaleźć przestrzeń na to, by powiedzieć nie agresji, ignorancji i homofobii – tak nagrodę dla niego uzasadniła Kampania Przeciw Homofobii.

Nagrodę specjalną otrzymał też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W innych kategoriach konkursowych nagrodzeni natomiast zostali uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska (kategoria Zaangażowanie społeczne), twórcy Atlasu Nienawiści (Równe traktowanie), posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Życie polityczne), adwokat Anna Błaszczak-Banasiak (Prawo).

O nagrodach zdecydowali internauci w głosowaniu zorganizowanym przez Kampanię Przeciw Homofobii. To druga edycja plebiscytu Korony Równości.