Ostatnio dodane

Adam Bodnar pyta szefostwo Polskiego Radia 24 o rozwiązanie umowy z Łukaszem Warzechą

Adam Bodnar

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do szefowej Polskiego Radia 24 z prośbą o wyjaśnienia w sprawie przyczyn, dla których rozwiązano umowę z Łukaszem Warzechą. – Przestrzeganie zasady pluralizmu wewnętrznego ma istotny wpływ na jakość prezentowanych informacji – pisze Bodnar.

Łukasz Warzecha został zwolniony w nagłym trybie z prowadzenia swojego ostatniego już programu na antenie PR24 w połowie listopada br. – Otrzymałem właśnie informację, że kierownictwo Polskiego Radia postanowiło zdjąć z anteny mój program „Wróżenie z Faktów”. Nie podano mi żadnego uzasadnienia, muszą je sobie Państwo sami odgadnąć. Wszystkim słuchaczom mojej audycji oraz wielu jej gościom bardzo dziękuję – napisał publicysta na Twitterze.

O przywrócenie do pracy Warzechy zaapelowała szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP Jolanta Hajdasz. W oficjalnym stanowisku oceniła, że usunięcie doświadczonego dziennikarza z anteny psuje publiczną debatę.

W sprawie zwolnienia Łukasza Warzechy głos zabrał też Rzecznik Praw Obywatelskich. Poprosił szefową Polskiego Radia 24 Joannę Turek o wyjaśnienie przyczyn zakończenia współpracy i o to, jak prowadzona jest polityka kadrowa nadawcy.

– Zwraca też (Rzecznik) uwagę na konstytucyjne oraz międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych, których ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze (zasada pluralizmu) – czytamy w stanowisku. Adam Bodnar przypomina, że zasada ta odnosi się też do różnorodności przekazywanych informacji (pluralizm wewnętrzny). – Przestrzeganie zasady pluralizmu wewnętrznego ma istotny wpływ na jakość prezentowanych przez media informacji i jest warunkiem wypełniania przez nie swej misji – kończy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sprawą zakończenia współpracy z Łukaszem Warzechą ma się też zająć rada programowa Polskiego Radia. Program „Wróżenie z Fusów” nadawany był w każdą niedzielę od godz. 18.06 do 19.00. Dziennikarz zapraszał publicystów i rozmawiał z nimi na bieżące tematyczne polityczne oraz o tym, co przyniesie nadchodzący tydzień. Prowadził ją od 2016 roku.

Według badania Radio Track od lipca do września br. udział Polskiego Radia 24 pod względem słuchania w okresie w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 0,6 proc. (po wzroście o 0,2 pkt proc. w skali roku).