Nagroda Silesia Press dla Marcina Pietraszewskiego

Marcin Pietraszewski

Marcin Pietraszewski z katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej” zwyciężył w 14. edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło go za cykl artykułów o działalności gangu powstałego w środowisku pseudokibiców.

Wśród laureatów trzech równorzędnych drugich nagród znaleźli się: Marcin Zasada – autor porannych wywiadów w Radiu Piekary, publikowanych także w „Dzienniku Zachodnim” i internecie, Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice za reportaż radiowy, którego bohaterami są byli więźniowie Polenlagrów – mikroobozów koncentracyjnych stworzonych przez III Rzeszę w południowej Polsce, i Robert Socha z TVN za materiał poświęcony szachrajstwom przy zmianie Prawa wodnego.

Trzy równorzędne trzecie nagrody zdobyli: Wojciech Królikowski z TVP Katowice za materiał poświęcony górnikom, którzy przeżyli ubiegłoroczną katastrofę w kopalni Zofiówka, Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice za poświęcony wynalazcom i ich odkryciom cykl „Nasza w tym głowa” i Barbara Jendrzejczyk z TVP Katowice za reportaż „Sen o Nandze”.

Jury wyróżniło także Ilonę Ptak z TVP Katowice za profesjonalne i pełne zaangażowania dziennikarstwo interwencyjne i Marię Zawałę z telewizji TVS za materiały poświęcone tematyce zdrowotnej. Za debiut wyróżniono współpracujące z Radiem Katowice Paulinę Pikiewicz i Weronikę Stencel z internetowego Studenckiego Radia Uniwersytetu Jagiellońskiego Ujot FM.

Inicjatywa ustanowienia nagrody Silesia Press wyszła od dziennikarzy należących do Stowarzyszenia Media dla Integracji Europejskiej.