Najlepszy program telewizyjny o zdrowiu? KIERUNEK ZDROWIE!

Prestiżowa nagroda dla Marii Zawały

Maria Zawała

Maria Zawała, redaktor i autor programu „Kierunek Zdrowie” emitowanego na antenie telewizji TVS nagrodzona tytułem dziennikarza medycznego roku 2018 w kategorii program telewizyjny oraz honorowym tytułem Ambasador Czystego Powietrza.

– Ciężko pracujemy oczywiście cały rok, żeby produkować jak najlepsze programy, ale powiem szczerze jestem bardzo wzruszona i bardzo zaskoczona, że szanowne jury w aż tylu kategoriach doceniło program Kierunek Zdrowie – mówi Maria Zawała, Dziennika Medyczny Rok 2018, autorka programu Kierunek Zdrowie.

Tytuł Dziennikarza Medycznego Roku przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla zdrowia” przyznawany jest od 10 lat. Nagrody wręczane są w czterech kategoriach – prasa, radio, telewizja i internet. W tym roku jury ocenić musiało 460 prac.

– Oceniają to fachowcy, może nie od samej telewizji, ale od merytoryki, czyli lekarze, którzy oceniają dane programy pod kątem ich zgodności z wiedzą medyczną, kreatywności, tego kogo się zaprasza, z kim się rozmawia. Chodzi o to aby to był rzeczywiście program, który dla telewidza jest edukacyjny, przynosi jemu wiedzę na temat tego jak dbać o własne zdrowie – mówi red. Ewa Dux-Prabucka, Prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia.

Maria Zawała wśród uhonorowanych tytułem Dziennikarza Medycznego Roku 2018
Maria Zawała wśród uhonorowanych tytułem Dziennikarza Medycznego Roku 2018

I jak przyznają laureaci konkursu – tak się dzieje, a zainteresowanie tematyką medyczną wśród widzów, czytelników i słuchaczy jest coraz większe. -Wiem, że często właśnie z tych artykułów moich, ale też koleżanek i kolegów, dowiadują się tego czego często niestety nie dowiedzą się od lekarzy, którzy niejednokrotnie są bardzo zajęci i zapracowani. To jest właśnie rola dziennikarza żeby edukować – żeby pacjenci wiedzieli dokąd mają pójść, gdzie mogą być leczeni, w jaki sposób mogą być leczeni i przede wszystkim żeby dbali o swoje zdrowie bo jak my o to nie zadbamy, to nikt o to nie zadba – mówi red. Katarzyna Pinkosz, Dziennikarz Medyczny Roku 2018 za artykuły prasowe.

– Ja dostaję po wielu latach pracy zawodowej w ogóle, dopiero teraz dostaję listy od ludzi, którzy potrafią zapytać – pan w swoim materiale wspominał o kąpielach, które mają wpływ na epilepsje. Skąd pan to wziął? Może pan podać źródła? Mogę, podaję, więc jest zainteresowanie takimi bardzo konkretnymi, prostymi a jednocześnie sprawdzonymi metodami – podkreśla red. Krzysztof Czerwiecki, Dziennikarz Medyczny Roku 2018 za audycje radiowe.

Nagrodzony Program telewizji TVS pod redakcją Marii Zawały – Kierunek Zdrowie ma premierę na naszej antenie w każdą sobotę o godzinie 11.00.