Michał Rachoń pozwie Krzysztofa Skibę za zniesławienie. Lider „Big Cyc”: Atakujący oficer partii, chuligan telewizyjny

Michał Rachoń

Dziennikarz Michał Rachoń złożył pozew przeciwko Krzysztofowi Skibie o zniesławienie za wpis, jaki zamieścił on na Facebooku niedługo po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza – Podtrzymuję to, co napisałem w tym wpisie. Niech Rachoń zrobi sobie rachunek sumienia i sam siebie zapyta czy zachował się jak obiektywny dziennikarz, czy jak atakujący oficer partii – powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Skiba.

Dziennikarz Telewizji Polskiej Michał Rachoń – jak podał portal niezalezna.pl – złożył pozew z prywatnego aktu oskarżenia (z art. 212 kodeksu karnego) o zniesławienie, przeciwko artyście i liderowi grupy „Big Cyc” Krzysztofowi Skibie.

Pozew dotyczy wpisu, jaki zamieścił on w social mediach, na swoim koncie Facebooku: „Uważam, że to nie Owsiak powinien podać się do dymisji tylko szef TVP Jacek Kurski, odpowiedzialny za bezpardonowe ataki i szczucie na prezydenta Pawła Adamowicza. Napastliwi „reporterzy” tacy jak pan Sitek czy Rachoń spuszczeni że smyczy przez Kurskiego są moralnie odpowiedzialni za ten polityczny mord” – napisał w poście.

Nie udało nam się skontaktować z Michałem Rachoniem. Natomiast Krzysztof Skiba w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdził, że podtrzymuje swoje zdanie i nie cofa słów, które padły w jego poście. –

Podtrzymuję to, co napisałem w tym wpisie. Niech Rachoń zrobi sobie rachunek sumienia i sam siebie zapyta czy zachował się jak obiektywny dziennikarz czy jak atakujący oficer partii – powiedział.

Dodał, że „takie działanie (wniesienie pozwu – przyp.red.) traktuje jako obronę poprzez atak”.

– Ci dziennikarze dalej będą opluwać i atakować, co podważa ich kompetencje. Rachoń właściwie nie jest dziennikarzem, był zatrudniony na etacie dziennikarza. Przecież był rzecznikiem prasowym partii PiS w Sopocie. Jako rzecznik prasowy partii nie ma moralnych kompetencji, aby być dziennikarzem, zrobiono go dziennikarzem w TVP. Nawet kierownictwo TVP uznało, że w swych napastliwych programach Michał Rachoń zachowuje się niewłaściwie i zawiesiło go jako prowadzącego program „Minęła 20” – uważa Krzysztof Skiba.

Podkreśla również, że „działalność publicystyczna Rachonia jest niezwykle znana i kontrowersyjna”.

– Oceniana jest tak również chociażby przez umiarkowane prawicowe tygodniki, jak m.in. „Do Rzeczy”. Należy traktować go jak chuligana – to nie jest dziennikarz, a chuligan telewizyjny. Jeżeli chce się procesować, to będziemy się procesować – zapowiada lider grupy „Big Cyc”.

Telewizja Polska wydała oświadczenie, pozwie m.in. Skibę

Telewizja Polska już w środę w ubiegłym tygodniu wydała oświadczenie, w którym zapowiadała działania prawne wobec takich sugestii. – Pracownicy i współpracownicy TVP stali się ofiarami niczym nieuzasadnionej nagonki i agresji. Pod adresem niektórych z nich i ich rodzin kierowane są groźby. Zarząd TVP informuje, że wszelkie tego typu zachowania są zgłaszane do właściwych organów – napisano.

– Jednocześnie zarząd oświadcza, że pojawiające się bezprawne ataki na przedstawicieli TVP, a także próby przypisywania Telewizji Publicznej jakiejkolwiek odpowiedzialności za wydarzenia z Gdańska są kierowane na drogę sądową. Zarząd Telewizji Polskiej w pełni wspiera pracowników i współpracowników TVP w ich ciężkiej i odpowiedzialnej pracy oraz apeluje o solidarność z ofiarami każdego przypadku agresji i nienawiści – dodano.

Prezes TVP Jacek Kurski potwierdził tę informację w niedzielę na Twitterze. – Ze względu na szacunek dla majestatu Śmierci w dniu pogrzebu i Żałobę – TVP nie odpowiada dziś na fałszywe oskarżenia o JAKIKOLWIEK związek Telewizji z tą śmiercią; autorzy oszczerstw spotkają się jednak w najbliższych dniach z należną reakcją – zapowiedział.

Wczoraj w przesłanym redakcji Wirtualnemedia.pl oświadczeniu TVP podała, że „stała się obiektem bezprzykładnego i niespotykanego wcześniej ataku”.

– W przestrzeni publicznej były i są rozpowszechniane nieprawdziwe i zmanipulowane informacje. Stawiają one nadawcę publicznego nie tylko w skrajnie niekorzystnym świetle, ale czynią z niego narzędzie w trwającym sporze politycznym przypisując mu haniebną, a zarazem nieprawdziwą rolę – podkreślono.

Dodano, że „aby przeciąć falę pomówień i manipulacji TVP czuje się zmuszona do podjęcia zdecydowanych działań. Dlatego przeciwko osobom, które absurdalnie wskazywały na związek przyczynowy pomiędzy treściami publikowanymi na antenach Telewizji Polskiej a śmiercią pana Pawła Adamowicza zostanie skierowany pozew lub akt oskarżenia w trybie kodeksu karnego.”

Zapowiedziano, że pierwsze pozwy otrzymają m.in Krzysztof Skiba, Wojciech Czuchnowski, Adam Bodnar i Wojciech Sadurski. – Działania podjęte przez Telewizję Polską mają na celu ochronę jej dobrego imienia i walkę z nienawistną falą kłamstw i pomówień – podsumowano w oświadczeniu.

Michał Rachoń tymczasowo zawieszony

Kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zawiesiło ponad tydzień temu Michała Rachonia w prowadzeniu programów „Minęła 20” i „Woronicza 17”. Z naszych informacji wynikało, że ma to związek m.in. z pokazaniem w „Minęła 20” karykatury Jerzego Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz, w animacji autorstwa Barbary Pieli. Internauci zarzucili jej antysemityzm.

Warto dodać, że zarówno Rachoń, jak i wydawca „Minęła 20” w zeszłym miesiącu stracili ryczałtową część swoich wynagrodzeń za pracę. Ma to związek ze spaleniem przez Wojciecha Cejrowskiego flagi Unii Europejskiej w czasie wywiadu, emitowanego w połowie listopada. Ten fragment został wycięty z rozmowy pokazanej w TVP Info, natomiast Cejrowski opublikował całe nagranie na swoim kanale youtube’owym.

Według danych Nielsen Audience Measurement w całym ub.r. TVP Info miało 3,834 proc. udziału w rynku oglądalności.