Ostatnio dodane

„Rzeczpospolita” broni współpracującego z nią sędziego

Fundacja Court Watch Polska w obronie sędziego

Redakcja „Rzeczpospolitej” (Gremi Media) skrytykowała działania dyscyplinarne wobec współpracującego z dziennikiem sędziego Arkadiusza Krupy. Powodem jest uczestnictwo w symulacji rozprawy sądowej podczas tegorocznego festiwalu Pol’and’Rock Festival.

Sędzia Krupa został poinformowany, że toczą się wobec niego czynności wyjaśniające w sprawie „uchybienia godności sprawowanego urzędu”. Podobne zawiadomienie dostała sędzia Monika Frąckowiak, która również prowadziła podczas Pol’and’Rock symulację rozprawy.

„W tej sprawie jest jasne, że nie o godność sędziowskiej togi i łańcucha chodzi, ale o nielubiany przez władze festiwal, na którym ową symulację zorganizowano. Oraz o satyryczne rysunki sędziego, cieszące się sporą popularnością w prawniczym środowisku” – czytamy w liście redakcji „Rzeczpospolitej”, opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu. „Dyscyplinarne działania wobec Arkadiusza Krupy są parodią rozumienia wolności słowa przez sądowe władze. Budzi to nasze głębokie zaniepokojenie” – podkreśliła redakcja „Rz”.

Sprawę skomentował na Facebooku szef WOŚP Jerzy Owsiak. List zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika w sprawie sędziów prowadzących na festiwalu symulacje rozpraw sądowych nazwał „absolutnie idiotycznym”. Zareagowała również Fundacja Court Watch Polska. „Nasza fundacja jako pierwsza zorganizowała symulacje rozpraw na festiwalach młodzieżowych Open’er, Woodstock i SLOT w 2017 roku. Pan sędzia, jak i wielu innych, nam w tym pomagał. Nie miało to nic wspólnego z parodią” – napisała fundacja na Facebooku.

Arkadiusz Krupa jest autorem rysunków satyrycznych publikowanych m.in. w „Rzeczpospolitej” i na stronie „Ślepym Okiem Temidy” na Facebooku. Sędzia jest także felietonistą prawniczego czasopisma „InGremio”.