„Dawne Katowic w obiektywie Stanisława Gadomskiego”

Niezwykła wystawa na katowickim rynku

"Dawne Katowice w obiektywie Stanisława Gadomskiego"

„Dawne Katowic w obiektywie Stanisława Gadomskiego” – to wystawa, która zostanie otwarta na początku września na katowickim rynku. Zobaczymy na niej najważniejsze wydarzenia z historii miasta, ale też życie codzienne katowiczan. Wszystko to w obiektywie doskonałego fotoreportera. Wystawa zostanie otwarta w ramach obchodów urodzin Katowic.

Stanisław Hubert Gadomski urodził się 1929 roku w Sosnowcu, zmarł 4 lipca 2013 roku w Katowicach, tu również został pochowany. Był wieloletnim pracownikiem RSW Prasa- Książka-Ruch. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Zawodowo pracował w śląskiej prasie: był grafikiem, potem fotoreporterem w Trybunie Robotniczej i Panoramie Śląskiej.

Fotografią zajmował się przez blisko 60 lat pracy twórczej, a specjalizował się przede wszystkim w dokumentowaniu polskiego folkloru. Interesowały go też ślady historii w architekturze, krajobrazie, obyczajach, ludzkich twarzach. Jego zdjęcia pojawiały się w galeriach w Anglii, Austrii, w Indiach i Japonii. Był wielokrotnie wyróżniany, m.in. odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury” czy tytułem „Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej” za całokształt twórczości. Został również uhonorowany Krzyżem z Rozetą z Mieczami „Za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Armii Krajowej.

Na jego licznych fotografiach możemy też oglądać Katowice. Ten „katowicki fragment” olbrzymiego dorobku Stanisława Gadomskiego odkryjemy na wystawie, która na początku września zostanie otwarta na rynku w Katowicach.

„Dawne Katowic w obiektywie Stanisława Gadomskiego” to archiwalne zdjęcia z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, które stanowią bezcenną dokumentację ważnych wydarzeń w historii miasta.

– Znajdziemy tu więc zarówno prace z wizyty w mieście ważnych osobistości, np. Charlesa de Gaulle’a, jak i ujęcia z budowy dworca kolejowego, ronda czy najbardziej rozpoznawalnego obiektu w katowickim pejzażu – Spodka – zapowiadają katowiccy urzędnicy.

Zobaczymy też zdjęcia dnia codziennego w Katowicach przed kilkudziesięciu laty. – Przedstawiające wypoczynek w Dolinie Trzech Stawów, są górnicy i hutnicy przy pracy, a także kobiety piekące kołocze – dodaje Marcin Stańczyk z Wydziału Promocji katowickiego magistratu.

Wystawę „Dawne Katowic w obiektywie Stanisława Gadomskiego” przygotował Wydział Promocji Urzędu Miasta. Fotografie zostały udostępnione przez Muzeum Śląskie.