W Rosji dziennikarze mogą zostać „zagranicznymi agentami”

Deputowani rosyjskiej Dumy Państwowej, zaproponowali, by dziennikarze współpracujący z mediami uznanymi za „pełniące funkcję zagranicznego agenta” sami mogli być uznawani za „zagranicznych agentów”. Duma pracuje nad odpowiednimi poprawkami.

Zgodnie z propozycjami za „zagranicznych agentów” mogą być uznane nie tylko podmioty i osoby fizyczne, rozpowszechniające materiały mediów – „zagranicznych agentów”, ale też osoby, które za wynagrodzeniem biorą udział w tworzeniu tych materiałów. Takie osoby, np. dziennikarze pracujący w mediach, których przychody pochodzą z zagranicy, będą musiały oznaczać swoje materiały adnotacją o statusie „zagranicznych agentów” i regularnie składać sprawozdania ze swej działalności.

W Rosji obowiązuje obecnie ustawa umożliwiająca uznanie za „zagranicznych agentów” media otrzymujące pieniądze z zagranicy. Wzorem dla tego rozwiązania było wcześniejsze prawo o organizacjach pozarządowych „pełniących funkcje zagranicznego agenta”.

Do tej pory przepisy o „zagranicznych agentach” zastosowano wobec mediów amerykańskich – Głosu Ameryki, Radia Swoboda i kilku związanych z nimi projektów medialnych. Jednak przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że mogą dotyczyć wielu firm medialnych.