Sukces na festiwalu „Dwa Teatry”

Nagroda dla spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada”

Wspólny sukces Telewizji Katowice i Teatru Śląskiego. Podczas 18. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za spektakl Teatru Telewizji przyznano sztuce „Wujek 81. Czarna ballada” w reżyserii Roberta Talarczyka. Sztukę współprodukowała Telewizja Katowice, a to nie jedyne wyróżnienie.

Nagrodzona sztuka „Wujek 81. Czarna ballada” w reżyserii Roberta Talarczyka to osobista historia reżysera, opowiadana z perspektywy kilkunastoletnich chłopców, świadków pacyfikacji kopalni Wujek. Sztukę realizowano jesienią ubiegłego roku. Widzowie Teatru Telewizji spektakl zobaczyli 18 grudnia. Telewizja Katowice była jego producentem wykonawczym.

Wśród wyróżnionych znalazł się także spektakl „Alibi” w reżyserii Łukasza Wylężałka. Fabuła opowiada o dramatycznych, a zarazem zabawnych losach ludzi wyrzuconych przez życie na ubocze. Zdjęcia realizowano m.in. w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Za rolę Gertrudy nagrodę otrzymała Agnieszka Warchulska.

Nagrodę aktorską Związku Artystów Scen Polskich otrzymał duet – Ewa Dałkowska i Edyta Jungowska. Aktorki zagrały w „Lekcjach miłości” w reżyserii Rafał Sabary. Zdjęcia do sztuki realizowano w studiu przy Telewizyjnej.

Telewizja Katowice jako jedyny oddział regionalny TVP będąc producentem wykonawczym, zdobyła aż trzy statuetki.

Natomiast Wielką Nagrodę Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie odebrał pochodzący ze Śląska Franciszek Pieczka.