Justyna Kopińska zrezygnowała z pracy w „Dużym Formacie”, stawia na nowe wyzwania dziennikarskie

Justyna Kopińska

Dziennikarka Justyna Kopińska zrezygnowała z pracy w „Gazecie Wyborczej”, w której pisała przede wszystkim reportaże do „Dużego Formatu” – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. – Odejście związane jest z nowymi dziennikarskimi wyzwaniami, których chcę się podjąć – uzasadnia Kopińska.

Dział public relations Agory potwierdził portalowi Wirtualnemedia.pl, że Justyna Kopińska od maja nie jest zatrudniona na etacie w „Dużym Formacie”. Zaznaczono, że redakcja nie wyklucza współpracy z dziennikarką.

– Zrezygnowałam z etatu w „Gazecie Wyborczej”. Jestem bardzo zadowolona z ostatnich lat w „GW”. Moje teksty były bardzo dobrze eksponowane i często trafiały na czołówkę „Wyborczej”. Odejście związane jest z nowymi dziennikarskimi wyzwaniami, których chcę się podjąć – stwierdziła Kopińska w odpowiedzi na nasze pytania.

Justyna Kopińska była związana z „Dużym Formatem” od 2011 roku. Przygotowywała reportaże i wywiady dotyczące tematyki kryminalnej.

Szeroko komentowano jej artykuły m.in. o wierzących homoseksualistach i ich relacjach z Kościołem katolickim (tekst „Gej Twoim bratem w Kościele”), ordynatorce szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, której zarzucono znęcanie się nad podopiecznymi („Oddział chorych ze strachu”), okrutnym traktowaniu dzieci w sierocińcu sióstr Boromeuszek w Zabrzu („Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”), tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo („Ten trup się nie liczy”) oraz żonie mordercy Mariusza Trynkiewicza („Spokojny sen Anny”).

Doświadczenie zawodowe zdobywała również w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej.

Za reportaż „Oddział chorych ze strachu” w 2016 roku otrzymała nagrodę European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Jest pierwszym polskim dziennikarzem nagrodzonym w tym konkursie. Rok wcześniej dostała m.in. Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz była nominowana do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest też laureatką MediaTorów z 2016 roku oraz nagrody Pióro Nadziei przyznawanej przez Amnesty International.

W ostatnich latach ukazały się trzy książki z reportażami Justyny Kopińskiej: „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”, „Polska odwraca oczy” i „Z nienawiści do kobiet” (wszystkie wydał Świat Książki).

„Duży Format” ukazuje się z „Gazetą Wyborczą” w poniedziałki (wcześniej był dodawany w czwartki).