Między schodami

Zwycięski reportaż

99-letnia Pani Stanisława wraz z Eweliną Kosałką-Passią - zwyciężczynią Grand PiK

Nasza dziennikarka zdobyła nagrodę Grand PiK za reportaż „Między schodami” opowiadający o przyjaźni dwóch młodych kobiet podczas wojny: Polki – Stanisławy i Żydówki – Rutki oraz jej wyjątkowym pamiętniku, który po latach zostaje odnaleziony przez Stanisławę.

Połączył ich wspólny dom w Będzinie i schowek między schodami. Rozdzieliła likwidacja getta i Auschwitz. Po wojnie w schowku między schodami Stanisława odnajduje pamiętnik przyjaciółki. Ponad 65 lat ukrywa go w swojej biblioteczce.

W końcu gdy dowiaduje się, że ktoś z rodziny Rutki przeżył Auschwitz – postanawia przekazać pamiętnik. I tu zaczynają się jej kłopoty – zostaje oskarżona o wywóz pamiątki narodowej do Izraela. 99-letnia dziś Stanisława opowiada o przyjaźni, wojnie i o ukochanym Będzinie – mieście, którego już nie ma.

Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych to jedyny tego typu konkurs w Polsce. Jego ideą jest „wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła”. Ewelina Kosałka-Passia odebrała Grand PiK w Toruniu.

Reportaż zrealizował Jacek Kurkowski.