RPO: administratorzy stron internetowych powinni informować o mowie nienawiści

Adam Bodnar

Administratorzy stron internetowych powinni mieć obowiązek informowania organów ścigania o przestępstwach związanych z mową nienawiści, a także wprowadzić formularz umożliwiający zgłaszanie przez internet przypadków mowy nienawiści – proponuje Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Adam Bodnar w piśmie do ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego postuluje powołanie niezależnego organu, który we współpracy z branżą internetową opracowałby kodeks dobrych praktyk – chodzi o reagowanie na pojawiające się w internecie treści propagujące ideologie rasistowskie i faszyzm oraz nawołujące do nienawiści.

Organ ten miałby uprawnienia do rozpatrywania skarg na działalność administratorów stron i serwisów internetowych. RPO proponuje też nałożenie na nich obowiązku wprowadzenia formularza umożliwiającego zgłaszanie przez internet stron i treści propagujących oraz nawołujących do mowy nienawiści.

17 kwietnia Sąd Najwyższy ma rozpoznać kasację RPO w sprawie wyroku sądu w Wodzisławiu Śląskim. W kwietniu ub.r. umorzył on sprawę przeciwko Mateuszowi S., liderowi stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, który publikował w internecie obrazki, np. z napisem: „Zakaz pedałowania, homoseksualiści wszystkich krajów, leczcie się”. Sąd uznał, że umieszczanie takich treści w internecie nie jest wykroczeniem, gdyż internet nie jest miejscem publicznym.

11 kwietnia br. gliwicka prokuratura skierowała do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. To pokłosie materiału „Superwizjera” TVN „Polscy neonaziści”, autorstwa Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego.