Rozdano nagrody Silesia Press

Dziennikarze nagrodzeni w XII edycji konkursu Silesia Press

Po raz 12. uhonorowano śląskich dziennikarzy. I nagroda powędrowała do Polskiego Radia Katowice.

W Hotelu Monopol w Katowicach po raz 12. rozdano nagrody Silesia Press. Spośród prawie 100 nadesłanych prac (artykuły, reportaże, felietony, wywiady) jury, w skład którego weszli tradycyjnie już przedstawiciele śląskich mediów, wybrało najlepsze. I to właśnie na dzisiejszej gali nagrodzeni zostali ich autorzy.

I nagrodę otrzymały Monika Krasińska i Hanna Bogoryja-Zakrzewska z Polskiego Radia Katowice za reportaż ”Oblicza prawdy”. Opowiadał o człowieku, który 11 lat spędził niesłusznie osadzony w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku. Dziennikarki towarzyszyły mu codziennie przez wiele miesięcy. I kiedy jeszcze był w szpitalu i potem, kiedy wrócił do domu.

– To niezwykły reportaż, okazało się bowiem, że docieranie do prawdy odsłaniało kolejne, niesamowite, zaskakujące elementy tej historii. W dodatku został po mistrzowsku zrealizowany przez realizatora dźwięku Jacka Kurkowskiego – przyznała redaktor Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, uzasadniając werdykt Jury.

II nagrody zdobyli: Daniel Liszkiewicz z TVN za reportaż „Nie tak wyobrażałam sobie starość”.

Marcin Zasada z Dziennika Zachodniego za dwuczęściowy wywiad z Andrzejem Szpilmanem: „Ta historia rozpoczęła się w Sosnowcu” oraz O „Gandzi” Oddziału Zamkniętego i o Pendereckim.

Alan Misiewicz publikujący w Gazecie Wyborczej Katowice, i Miesięczniku Śląsk – za cykl trzech tekstów „Śpiewajcie dalej, nie przerywajcie”, „Lwowska bohema przyjeżdża na Śląsk i dodaje mu barw”, „Syn chórzystów obserwuje powojnie”.

III nagrody powędrowały do dziennikarzy opisujących  zawiłości medyczno-etyczne procesów transplantacji. Nagrodzona została Judyta Watoła z „Gazety Wyborczej” „Kiedy śmierć daje życie, Wojciech Królikowski z TVP Katowice za dokument „Julcia i Julka” oraz Marta Buchla z TVN za film „Lot po drugie życie” .

Nagrodą specjalną uhonorowano dziennikarki TVP Katowice: Mariannę Dufek i Violettę Roter-Kozyrę, twórczynie programu „Z Kulturą”.

Nagrody Silesia Press powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Media dla Integracji Europejskiej w 2002 roku. Stowarzyszenie, na czele którego stoi znana dziennikarka Maria Trepińska, stawia sobie za cel m.in.  integrację środowiska dziennikarskiego.