Nagrody Silesia Press 2017: Wśród laureatów Marcin Zasada z DZ

Laureaci XII edycji konkursu dziennikarskiego Silesia Press

Dzisiaj odbyła się uroczysta gala wręczania nagród w XII edycji konkursu Silesia Press. Wśród laureatów znalazł się Marcin Zasada, dziennikarz „Dziennika Zachodniego”. I miejsce zdobył reportaż radiowy o Feliksie Meszce pt. „Oblicza Prawdy” Moniki Krasińskiej oraz Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej.

Dziennikarski konkurs Silesia Press organizowany jest przez Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej w Katowicach. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się dziś, 8 czerwca, w Katowicach w Hotelu Monopol.

– W tegorocznym konkursie spłynęło do nas prawie 60 prac – mówi Anna Sekudewicz, dziennikarka i reportażystka Polskiego Radia Katowice. – Muszę powiedzieć, że ich poziom oceniam bardzo dobrze.

Mieliśmy kłopot, żeby wybrać najlepsze materiały. Są prace, których żałuję, że nie znalazły się wśród laureatów. Chciałoby się, żeby tych nagród było więcej. Niektóre materiały czytaliśmy z zapartym tchem – dodaje.

Pierwszą nagrodę w tegorocznym konkursie zdobył reportaż radiowy o 78-letnim Feliksie Meszce „Oblicza prawdy”. Autorkami reportażu są Monika Krasińska z Polskiego Radia Katowice oraz Hanna Bogoryja-Zakrzewska ze Studia Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia. Nagrodzony reportaż opowiada historię Feliksa Meszki, 78-latka z Katowic, który spędził 11 lat w szpitalu psychiatrycznym. Sąd Najwyższy stwierdził, że był przetrzymywany bezpodstawnie. Okazało się, że nie wszyscy ucieszyli się z takiego obrotu sprawy.

Marcin Zasada z „Dziennika Zachodniego” zdobył drugą nagrodę za wywiad z Andrzejem Szpilmanem, synem znakomitego pianisty, Władysława Szpilmana.

Marcin Zasada II miejsce w konkursie Silesia Press
Marcin Zasada II miejsce w konkursie Silesia Press

– Wywiad z Andrzejem Szpilmanem był wielką dziennikarską przygodą. To człowiek, który jest synem sławnego ojca, ale nie jest tylko powiernikiem jego pamięci i dobrego imienia. Jest człowiekiem anegdotą, pełnym niezliczonych historii ze świata popkultury, historii czy tamtej Polski – mówi Marcin Zasada. – Rozmawialiśmy godzinami. To była niekończąca się opowieść – dodaje.

Drugą nagrodę zdobył też Daniel Liszkiewicz z TVN za reportaż „Nie tak wyobrażałam sobie starość” oraz Alan Misiewicz za cykl trzech tekstów „Śpiewajcie dalej, nie przerywajcie”, „Lwowska bohema przyjeżdża na Śląsk i dodaje mu barw”, „Syn chórzystów obserwuje powojnie” (autor publikuje w „Gazecie Wyborczej Katowice” i w „Miesięczniku Śląsk”).

Trzecie nagrody odebrały Judyta Watoła z „Gazety Wyborczej” za tekst „Kiedy śmierć daje życie, Wojciech Królikowski z TVP Katowice za dokument „Julcia i Julka” oraz Marta Buchla z TVN za film „Lot po drugie życie”.

Nagrodą specjalną uhonorowano dziennikarki TVP Katowice: Mariannę Dufek i Violettę Rotter-Kozyrę, twórczynie programu „Z Kulturą”.

Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej w Katowicach już 12. raz wręczyła nagrody za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe oraz programy telewizyjne, które poświęcone są problematyce społeczno-kulturalnej i ekonomicznej. Konkurs kierowany jest do śląskich mediów.