Nagrody: śląscy dziennikarze nagrodzeni

Reportaż radiowy "Oblicza prawdy" zrealizowany przez Monikę Krasińską i Hannę Bogoryję-Zakrzewską otrzymał główną nagrodę XII edycji konkursu dziennikarskiego Silesia Press

Monika Krasińska (Polskie Radio Katowice) i Hanna Bogoryja-Zakrzewska (Studio Reportażu i Dokumentu PR) zostały głównymi laureatkami XII edycji konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Najwyższe uznanie wśród jury znalazła realizacja radiowego reportażu, którego bohaterem jest mężczyzna zamknięty na 11 lat w zakładzie psychiatrycznym z powodu pomówienia.

Nagrodzony materiał „Oblicza prawdy” będzie można ponownie wysłuchać w niedzielę (11 czerwca) o godz. 17.15 na falach Radia Katowice.

Przyznane zostały trzy drugie nagrody. Daniel Liszkiewicz (TVN) zdobył sobie uznanie telewizyjnym reportażem o opuszczeniu, przemijaniu i bezinteresownej pomocy – „Nie tak wyobrażałem sobie starość”.

Dwuczęściowy wywiad Marcina Zasady (Dziennik Zachodni) z Andrzejem Szpilmanem – „Ta historia rozpoczęła się w Sosnowcu” i „O Gandzi Oddziału Zamkniętego i o siedzeniu pod kinem z Pendereckim” został doceniony nie tylko za wybór rozmówcy, ale za perfekcyjność przeprowadzenia wywiadu.

Z kolei trzy artykuły freelancera Alana Misiewicza, opublikowane w Gazecie Wyborczej i miesięczniku Śląsk, zachwyciły jury umiejętnością pisania w sposób pogłębiony i przystępnym językiem o sprawach opery i kultury. Oceniane były teksty: „Śpiewajcie dalej, nie przerywajcie”, „Lwowska bohema przyjeżdża na Śląsk i dodaje mu barw” oraz „Syn chórzystów obserwuje powojni”.

Trzy trzecie nagrody poruszały ten sam temat – transplantacji organów. Judyta Watoła (Gazeta Wyborcza) przeprowadziła wywiad z lekarzem, któremu przychodzi informować rodziców o śmierci ich dzieci i jednocześnie prosić o zgodę na pobranie narządów do przeszczepu.

Marta Buchla (TVN) w reportażu filmowym „Lot po drugie życie” przedstawiła machinę, która rusza na hasło – „Jest dawca” oraz zaangażowanie wielu ludzi i instytucji by organ mógł dotrzeć na czas do czekającego nań chorego.

Z kolei Wojciech Królikowski (TVP) w reportażu „Julcia i Julka” pokazał dwoje dziecięcych pacjentów czekających ze wszczepionym sztucznym sercem na to prawdziwe. Jedna z dziewczynek nie doczekała się na dawcę.

Nagroda specjalna Silesia Press 2017 powędrowała do Marianny Dufek i Violetty Rotter-Kozery (TVP Katowice) za program „Z kulturą…”.

Nagrody zostały wręczone w czwartek (8 czerwca) w Katowicach przez marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej.