Szwedzcy dziennikarze wspierają finansowo zwalnianych z Polskiego Radia

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego

Szwedzkie stypendium Pen2Pen zostało przyznane powstającemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego, którym kieruje Wojciech Dorosz, zwolniony szef związku zawodowego w Polskim Radiu.

Pen2Pen wręczane jest przez oddział stowarzyszenia szwedzkich dziennikarzy w regionie Örebro dla dziennikarzy, którzy „pracują w warunkach zagrożenia i zastraszenia”. W tym roku stypendium w wysokości 24 tys. koron (ok. 10 tys. zł) zostało przekazane na tworzenie Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego, które ma zrzeszać byłych i obecnych pracowników publicznego radia w Polsce. W jego zarządzie są Wojciech Dorosz (jako przewodniczący), były szef związku zawodowego w Programie II i III Polskiego Radia, zwolniony dyscyplinarnie w grudniu ub.r. oraz Dorota Nygren (wydawczyni w Polskim Radiu) i Marcin Majchrowski (zwolniony z Dwójki w grudniu ub.r.).

Szwedzcy dziennikarze napisali, że doceniają tworzące się stowarzyszenie „W dowód uznania za tę niezachwianą wolę i odwagę, które są konieczne do walki o wolność słowa i niezależność dziennikarską w kraju, gdzie wolność dziennikarska jest poważnie zagrożona”.