Kapituła doceniła pracę Katarzyny Pilch , która od kilku lat z sukcesami prowadzi, działający przy Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu – Pogoni, zespół tańca nowoczesnego i Cheerleaders Skandal. Kapituła zauważyła także zasługi dla Sosnowca Zygmunta Witkowskiego, działacza społecznego m.in. wędkarstwa i ogródków działkowych, który aż przez siedem kadencji był radnym miejskim. Kolejnym odznaczonym jest 89-letni red. Czesław Ludwiczek. Urodzony w Niwce dziennikarz, zalicza się, obok m.in. Jana Ciszewskiego, Witolda Dobrowolskiego, Ryszarda Dyji i Jerzego Zmarzlika, do znanych, wybitnych dziennikarzy sportowych pochodzących ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.
Dziennikarz z Niwki
Red. Ludwiczek był dziennikarzem „Trybuny Śląskiej”, katowickiego „Sportu”, redaktorem naczelny Wieczoru, przez prawie 25 lat był korespondentem jednej z najbardziej opiniotwórczych gazet piłkarskich na świecie „France Football”. Jest autorem książki pt. „Niweckie rodowody”, w której zawarł szkice ludzi pochodzących z tej miejscowości – Do nich zaliczają się wybitni profesorowie górnictwa: Bolesław Krupiński i Witold Budryk, pisarz, podróżnik i adiutant marszałka Piłsudskiego Mieczysław Lepecki oraz sylwetki ludzi tu urodzonych takich, jak śpiewaczka Jadwiga Romańska, tekściarz Jacek Cygan, były ambasador na Kubie, w Peru i Boliwii Stanisław Jarząbek, poeta Janusz Koniusz. Spośród postaci sportowych jest sylwetka znakomitego piłkarza AKS-u Niwka gen. Mariana Ryby, który później był naczelnym prokuratorem wojskowym, a równocześnie działaczem sportowym. Przez trzy kadencje pełnił funkcje wiceprezesa PZPN, a od 1978 do 1981 r. był prezesem PZPN. To za jego kadencji polscy piłkarze odnosili największe sukcesy. Inną moją książką podejmującą problematykę Zagłębia są Szkice przeszłości – mówi red. Ludwiczek, który specjalizował się w tenisie i aż dziesięciokrotnie relacjonował wielkoszlemowy turniej na kortach Roland Garroos w Paryżu. Poznał tam wtedy wielu wspaniałych zawodników jak Czecha Ivana Lendla, Rumuna Ilie Nastase, Holendra Toma Okkera, Szweda Stefana Edberga, Hiszpankę Arantxę Sanchez-Victorio, jej rodaczkę Conchitę Marinez, z którymi przeprowadził wywiady.
Wyróżniono uczelnię, hospicjum i żołnierzy AK
Wśród instytucji i organizacji wyróżniono Sosnowiecką Wyższą Szkołę Humanitas, Hospicjum Sosnowieckie im. Św. Tomasza Apostoła i Sosnowiecki Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – W tym roku jest więcej odznaczeń niż w latach poprzednich, kiedy były przyznawane 2-3 odznaki rocznie – informuje Katarzyna Cieloch z Wydziału Kultury i Promocji sosnowieckiego magistratu. Uroczyste wręczenie odznak odbędzie się w lutym przyszłego roku. Odznaczenia nie wiążą się z gratyfikacją finansową.