Red. Ludwiczek wśród Zasłużonych dla Miasta Sosnowca

Kapituła przyznała tegoroczne Odznaki Zasłużony dla Miasta Sosnowca

Czesław Ludwiczek

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowa Zarządzeniem nr 687 zatwierdził wybór Kapituły Odznaki Kapituły „Zasłużony dla Miasta Sosnowca” i przyznał w tym roku te odznaki trzem instytucjom i trzem osobom. Są wśród nich: dziennikarz, nauczycielka tańca oraz działacz społeczny.

Kapituła doceniła pracę Katarzyny Pilch , która od kilku lat z sukcesami prowadzi, działający przy Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu – Pogoni, zespół tańca nowoczesnego i Cheerleaders Skandal. Kapituła zauważyła także zasługi dla Sosnowca Zygmunta Witkowskiego, działacza społecznego m.in. wędkarstwa i ogródków działkowych, który aż przez siedem kadencji był radnym miejskim. Kolejnym odznaczonym jest 89-letni red. Czesław Ludwiczek. Urodzony w Niwce dziennikarz, zalicza się, obok m.in. Jana Ciszewskiego, Witolda Dobrowolskiego, Ryszarda  Dyji i Jerzego Zmarzlika, do znanych, wybitnych dziennikarzy sportowych pochodzących ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Dziennikarz z Niwki

Red. Ludwiczek był dziennikarzem „Trybuny Śląskiej”, katowickiego „Sportu”, redaktorem naczelny Wieczoru, przez prawie 25 lat był korespondentem jednej z najbardziej opiniotwórczych gazet piłkarskich na świecie „France Football”. Jest autorem książki pt. „Niweckie rodowody”, w której zawarł szkice ludzi pochodzących z tej miejscowości – Do nich zaliczają się wybitni profesorowie górnictwa: Bolesław Krupiński i Witold Budryk, pisarz, podróżnik i adiutant marszałka Piłsudskiego Mieczysław Lepecki oraz sylwetki ludzi tu urodzonych takich, jak śpiewaczka Jadwiga Romańska, tekściarz Jacek Cygan, były ambasador na Kubie, w Peru i Boliwii Stanisław Jarząbek, poeta Janusz Koniusz. Spośród postaci sportowych jest sylwetka znakomitego piłkarza AKS-u Niwka gen. Mariana Ryby, który później był naczelnym prokuratorem wojskowym, a równocześnie działaczem sportowym. Przez trzy kadencje pełnił funkcje wiceprezesa PZPN, a od 1978 do 1981 r. był prezesem PZPN. To za jego kadencji polscy piłkarze odnosili największe sukcesy. Inną moją książką podejmującą problematykę Zagłębia są Szkice przeszłości – mówi red. Ludwiczek, który specjalizował się w tenisie i aż  dziesięciokrotnie relacjonował wielkoszlemowy turniej na kortach Roland Garroos w Paryżu. Poznał tam wtedy wielu wspaniałych zawodników jak Czecha Ivana Lendla, Rumuna Ilie Nastase, Holendra Toma Okkera, Szweda Stefana Edberga, Hiszpankę Arantxę Sanchez-Victorio, jej rodaczkę Conchitę Marinez, z którymi przeprowadził wywiady.

Wyróżniono uczelnię, hospicjum i żołnierzy AK

Wśród instytucji i organizacji wyróżniono Sosnowiecką Wyższą Szkołę Humanitas, Hospicjum Sosnowieckie im. Św. Tomasza Apostoła i Sosnowiecki Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – W tym roku jest więcej odznaczeń niż w latach poprzednich, kiedy były przyznawane 2-3 odznaki rocznie – informuje Katarzyna Cieloch z Wydziału Kultury i Promocji sosnowieckiego magistratu. Uroczyste wręczenie odznak odbędzie się w lutym przyszłego roku. Odznaczenia nie wiążą się z gratyfikacją finansową.