Ewa Niewiadomska z Radia Katowice z nagrodą Silesia Press 2024

Nagrody Silesia Press są przyznawane od 19 lat

W Katowicach po raz 19. wręczono nagrody Silesia Press. Są przyznawane dziennikarzom mediów z województwa śląskiego za najciekawsze i najważniejsze materiały, jakie w ciągu roku pojawiły się na łamach gazet, antenach telewizyjnych i radiowych oraz w sieci.

Pierwsze miejsce w Silesia Press 2024 zdobyła Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za materiał „Jestem wojną” – o aktorkach Katerynie Wasiukowej i Ninie Zacharowej, które do Polski trafiły w 2022 roku po eskalacji rosyjskiej agresji w Ukrainie i tu znalazły możliwość występowania na scenie.

Drugie miejsce otrzymali: Paweł Szot (TVN) za reportaż „Gdzie oni są”, Marek Mierzwiak (Polskie Radio Katowice) za program radiowy „Ścieżki miłości” i Michał Wroński (Ślązag) za „Dekomunizacyjny bilans wojewody”.

Trzecie miejsce zdobyli: Izolda Czmok (TVP Katowice) za materiał „Naumiony”, Katarzyna Pachelska (Ślązag) za rozmowę „Anna Cieplak, autorka powieści Ciało huty: Jestem Zagłębiaczką, która w sercu nosi też Śląsk” i wywiad z DK Welchman „Dziołszka z Bytomia, która nakręciła „Chłopów” oraz Wojciech Królikowski (TVP 1) za reportaż „Życie w cieniu muru”.

Jury wyróżniło też Annę Sojkę z Polskiego Radia Katowice za cykl „Leksykon lekarzy”, Tomasza Porębskiego z TVP 3 Katowice za reportaż „Nie kupię ci lizaka”, Pawła Jędrusika z TVS za reportaż „Wrócić” oraz Monikę Chrobak ze Studia Dokumentalnego Polskiego Radia za reportaże „Śladami Jana Kiepury” oraz „Kim będę”.

Wyróżnienie specjalne przekazano rzecznikowi prasowemu Sądu Okręgowego w Katowicach Marianowi Zawale, redakcji działającej od 30 lat „Trybuny Górniczej” oraz Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

W czasie uroczystości prezes Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński wręczył też odznakę „Zasłużony dla PAP” Stanisławowi Jakubowskiemu, nestorowi fotografii prasowej na Górnym Śląsku. Jakubowski pracował przez ponad 30 lat w Centralnej Agencji Fotograficznej, później dziale foto PAP. Za fotoreportaż z akcji ratunkowej w kopalni Generał Zawadzki w 1970 roku otrzymał nagrodę World Press Photo.

Nagroda Silesia Press jest przyznawana dziennikarzom z województwa śląskiego od 19 lat za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe, programy telewizyjne, poświęcone problematyce społecznej, kulturalnej, gospodarczej oraz poruszające ważne sprawy lokalne.