Polska stacja rezygnuje z emisji w DAB+

„Brak perspektyw”

Radio 7 z Mławy opuściło multipleks eksperymentalny BCAST w Katowicach. Dyrektor rozgłośni Piotr Ploch informuje Wirtualnemedia.pl, że w połowie roku stacja zniknie także z dwóch innych MUX-ów DAB+. Planowane jest utrzymanie cyfrowej emisji tylko w Warszawie.

Multipleks DABCAST, związanej z Grupą Polsat Plus firmy BCAST w Katowicach jest nadawany na kanale 10B. Po usunięciu Radia 7 w jego skład wchodzą: Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Niepokalanów, Radio Jasna Góra, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Muzo.FM i Radio Maryja. Nadajnik umieszczono na wieżowcu Altus.

Radio 7 na razie kontynuuje emisję z multipleksów eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Ich operatorami także jestspółka BCAST. Zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej na działalność tych MUX-ów wygasają 2 lipca 2024 roku.

UKE nie sprzyja rozwojowi DAB+

Nadawca zauważa, że stacje prowadzące emisje testowe w DAB+ nie mogą zaprezentować potencjalnym reklamodawcom danych o słuchalności. – Podjęliśmy decyzję o wycofaniu emisji Radia 7 z multipleksów DAB z kilku powodów. Po pierwsze Radio Track nie obejmuje swoim badaniem emisji eksperymentalnych, co pozwala jedynie w ograniczonym zakresie ocenić ich popularność. Po drugie UKE, mimo sprzyjających decyzji na WRC-24, nie zdecydował się na przeniesienie MUX-8 na pasmo UHF i zwolnienie VHF dla DAB. Po trzecie UKE, mimo wcześniejszych deklaracji, nie wyłonił ogólnopolskiego operatora multipleksu, co dałoby impuls do rozwoju tej technologii – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Ploch, dyrektor Radia 7.

Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaproponował prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackowi Oko przeniesienie MUX-8 do pasma UHF. Pasmo VHF zajmowane przez ósmy telewizyjny multipleks trafiłoby na potrzeby DAB+. UKE nie przychylił się do wniosku szefa KRRiT. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu 2022 roku zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Stało się tak na wniosek strony rynkowej. Stacje radiowe zainteresowane emisją cyfrową chciały, aby UKE wcześniej wyłonił operatora multipleksu. Postępowanie miało ruszyć w 2023 roku, ale tak się nie stało.

– W związku z powyższym uznaliśmy, że brak jest perspektyw dla rozwoju DAB w Polsce. Radio 7 zniknie z pozostałych MUX-ów w połowie roku. Najprawdopodobniej pozostaniemy tylko w eksperymentalnym multipleksie w Warszawie, co zapewni ciągłość pokrycia analogowo-cyfrowym sygnałem Radia 7 trasę S7 między Warszawą a Olsztynkiem – dodaje Ploch.

Kolejni nadawcy zrezygnują z DAB+?

Niedawno o podobnych problemach z DAB+ mówił Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia. Obecnie rozgłośnia nadaje na multipleksach eksperymentalnych w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Prehybie, Bielsku-Białej, Andrychowie, Opolu i Gliwicach. Te testowe nadajniki DAB+, które teraz wykorzystujemy powinny nam wystarczyć do podejmowania przyszłych decyzji czy warto inwestować w DAB+. Te decyzje zależą głównie od KRRiT, która musi się określić co do wyłączenia FM. Jeśli się wycofa z tego to zakres DAB+ postulujemy aby traktować jako dalszy rozwój radia w Polsce w równoległym zakresie (bo FM się już prawie skończył dla rozwoju). Z dotychczasowej emisji jesteśmy w sposób umiarkowany zadowoleni. Odzew od stosunkowo małej ilości słuchaczy posiadających odbiorniki DAB+ jest pozytywny i zachęcający. Niestety nadajniki „testowe” a nie koncesyjne nie są uwzględniane w badaniach słuchalności i trudno pozytywny odzew udokumentować badaniami. Jest to absurd, który w założeniu zniechęca ewentualnych nadawców w DAB+ do wejścia w to pasmo emisji – stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl szef Muzycznego Radia.

Prezes stacji krytykował też samą technologię. – W przeciwieństwie do wstępnych zapowiedzi KRRiT, koszty emisji są większe, bo na pokrycie tego samego obszaru potrzeba minimum 2 razy więcej nadajników, a w górach jeszcze więcej (…). Jakieś nowe miejsca nadawania w DAB+ są mało prawdopodobne, ale możliwe, jeśli będą o to wnioskować operatorzy DAB+. Raczej się na to nie zanosi, bo jak twierdzą, jest to działalność dalece nieopłacalna i może być wygaszana – dodaje Pragłowski.

Polskie Radio z największym zasięgiem

Od jesieni trwa proces poszerzenia zasięgu multipleksu Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i w niektórych województwach ich kanały tematyczne). Nadawca publiczny informował jesienią, że MUX docelowo osiągnie 93 proc. zasięg ludnościowy i ok. 90 proc. zasięg powierzchniowy.

W 2022 roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście.

Nadawcy prywatni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia, która nie gwarantuje odpowiednio wysokiego zasięgu i jakości dźwięku w przypadku nadawania wielu stacji na jednym multipleksie. Stacje komercyjne uważają, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.

Z badania Radio Track Kantar Polska wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy za pośrednictwem anteny FM wyniosła 17 386 000. W przypadku internetu było to 2 260 000, dekodera telewizyjnego 483 tys., a odbiornika DAB+ 72 tys. Wielkość próby to 83 977. Dla porównania, w 2022 roku dzienna liczba słuchaczy przez FM wyniosła 18 380 000. W internecie było to 2 106 000, w przypadku dekoderów 503 000, a DAB+ 44 tys.