Kiedy nowa ustawa medialna?

Bogdan Zdrojewski zdradza szczegóły

Bogdan Zdrojewski

W styczniu premier Donald Tusk zapowiadał odbudowę mediów publicznych i zmiany w ustawie medialnej. Dzisiaj Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy będą zmieniane w dwóch turach. Najpierw parlamentarzyści zajmą się abonamentem, a potem przepisami dotyczącymi Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Niedawno w Sejmie powstała podkomisja ds. mediów, której przewodniczącym został Maciej Wróbel, poseł Platformy Obywatelskiej.

– Uzyskaliśmy zgodę pana marszałka Szymona Hołowni na powołanie trzech stałych podkomisji, wśród nich jest zespół ds. polityki medialnej konsekwencji wynikających z ustaw medialnych, czyli np. praw autorskich. Podkomisja będzie zbierała opinie, konsultacje, sprawdzała realizację ustaw, ale nie będzie się zajmowała ich tworzeniem – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Jak dodaje, ustawę medialną przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którym kieruje Bartłomiej Sienkiewicz.

– Zapowiedzi są takie, że w pierwszej kolejności powinna być decyzja o likwidacji abonamentu i zastąpienia go opłatą audiowizualną albo partycypacją w budżecie, ale w formie pewnego mechanizmu, a nie każdorazowo ustalanej kwoty. W mojej ocenie nowa ustawa powinna pojawić się do wakacji – dodaje Zdrojewski.

Jego zdaniem, w drugiej kolejności będzie likwidacja Rady Mediów Narodowych i zmiany dotyczące Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Należy się ich spodziewać w drugiej połowie roku – dodaje szef komisji kultury.

Zapowiedź Donalda Tuska ws. naprawy mediów

W styczniu premier Donald Tusk, pytany o perspektywę czasową nowej ustawy medialnej powiedział: – Mogę tylko ponowić ofertę, także pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Warto zastanowić się, jak odbudować media publiczne, też na poziomie dobrej ustawy. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga dobrej woli. – Być może wskazane będzie powołanie komisji nadzwyczajnej w Sejmie, biorąc pod uwagę konstytucyjne aspekty tej kwestii i zaszłości. Trzeba będzie tu legislacyjnej oryginalności i odwagi myślenia – dodał.

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Następnie na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, minister kultury odwołał zarządy TVP, Polskiego Radia i PAP. Obecnie spółki te są postawione w stan likwidacji (wraz ze spółkami rozgłośni regionalnych).