TVS poszerza zasięg w naziemnej telewizji cyfrowej

Kanał TVS w wysokiej rozdzielczości trafił do multipleksu lokalnego w Rybniku. Dotychczas stację w naziemnej telewizji cyfrowej można było oglądać jedynie za pośrednictwem jej multipleksu eksperymentalnego w Katowicach.

Nadawany z obiektów w Rybniku i Ornontowicach MUX-L2 przeszedł w grudniu na standard DVB-T2/HEVC. W ofercie poza TVS są: TVT, TV Republika, Stars.TV, TV Okazje, a także duble kanałów TVN i TVN7, Nowa TV, które można oglądać także na ogólnopolskich MUX-2 i MUX-8. Wszystkie stacje są nadawane w jakości HD.

TVS także z własnym multipleksem

Wywodząca się ze Śląska telewizja jest także operatorem własnego multipleksu eksperymentalnego w Katowicach. W jego skład wchodzi TVS, Radio Silesia, Polsat, TV Okazje i TV Republika. Wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolenie na działalność MUX-u testowego obowiązuje do 1 sierpnia 2024 roku. Może zostać przedłużone, jeśli nadawca z odpowiednim wyprzedzeniem wystąpi o to i później zapłaci za nadawanie.

TVS rozpoczęła nadawanie pod koniec marca 2008 roku. Pierwotnie newsy ze Śląska miały być jej znakiem rozpoznawczym. W 2008 roku wyemitowano pierwsze wydanie programu informacyjnego „Silesia Informacje”, który prowadził Marek Czyż. Później stacja postawiła na ofertę, która została dobrze przyjęta także w innych regionach Polski. Poza programami muzycznymi („Śląska karuzela”, „Koncert życzeń”, „Koncert z TVS”) nadawca oferuje m.in. filmy, dokumenty czy kultowe seriale, takie jak „Detektyw Monk”, „Columbo”).

– Telewizja TVS pomimo nadawania z Katowic, odbierana jest w całym kraju, stąd program przygotowany jest tak, żeby był interesujący dla widzów z różnych regionów. Obecnie TVS to kanał o charakterze rozrywkowym, gdzie emitowane są programy muzyczne, poradnikowe, podróżnicze i seriale. Propagujemy kulturę i tradycję śląską a także informujemy o tym co dzieje się w województwie śląskim i okolicach ( m.in. „Silesia Flesz”, „Nasze Strony”, „Dzieje Się” ) – mówiła w sierpniu Wirtualnemedia.pl Małgorzata Piechoczek, dyrektor Telewizji TVS.

W zeszłym roku TVS rozważała start w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącym miejsc w ogólnopolskim MUX-8. – Byliśmy wstępnie zainteresowani, ale po szerszych analizach ostatecznie nie złożyliśmy wniosku – informował wówczas Wirtualnemedia.pl nadawca, który chce skupić się na działalności multipleksu eksperymentalnego w Katowicach.

TVS dociera do widzów z całej Polski za pośrednictwem niekodowanej emisji satelitarnej (Hot Bird 13E, 10,796 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4). Stację mogą oglądać abonenci platform cyfrowych Polsat Box, Canal+, a także sieci kablowych.