Nie żyje Edward Kozak, legenda TVP Katowice

Zmarł w wieku 77 lat

Edward Kozak zagrał m.in. w komedii Janusza Kidawy "Sprawa się rypła"

W wieku 77 lat zmarł Edward Kozak, dziennikarz, prezenter, reportażysta i były redaktor naczelny TVP Katowice. Wiadomość o jego śmierci podało pismo „Info&Tips”, z którym był związany w ostatnich latach.

Edward Kozak był absolwentem polonistyki, reżyserii filmowej i dziennikarstwa. Do lat 90. był związany z oddziałem TVP w Katowicach. To tam stworzył i prowadził w latach 80. XX wieku pierwszą polską telewizję śniadaniową z prawdziwego zdarzenia – emitowane w soboty przed południem pasmo rozrywkowo-informacyjne.

Kręcił też reportaże. Najgłośniejszym był „Wampir” – wywiad z Joachimem Knychałą, seryjnym zabójcą kobiet, zwanym wampirem ze Śląska. Efektem rozmowy była książka „Pamiętnik wampira – szczera rozmowa ze śląskim wampirem”. W dostępnym online archiwum cyfrowym TVP można zobaczyć również jego film „Niesłychanie pechowy człowiek”. Zagrał też reportera telewizyjnego w komedii Janusza Kidawy „Sprawa się rypła”.

Po rozstaniu z TVP prowadził klub dyskotekowy w Tychach. Potem wiązał się z różnymi mediami, ostatnio z polskim tygodnikiem wydawanym w Niemczech „Info&Tips”. To właśnie redakcja tygodnika poinformowała w poniedziałek wieczorem o jego śmierci.