Zmarła Irena Falkin – Sibiga

Irena Falkin - Sibiga

Zmarła dziennikarka
Irena Falkin – Sibiga
Skromna, wielkoduszna

Żegnaj Irenko
Wiele Ci zawdzięczam
Małgorzata Szejnert

To pożegnanie koleżanki ze studiów, wybitnej reporterki „Gazety Wyborczej”, autorki „Czarnego ogrodu” – bestsellerowej pozycji dla wszystkich pasjonujących się dziejami Śląska jest nader wymownym dowodem wdzięczności za gościnę w domu Ireny. – Moja wdzięczność dla Ireny Falkin wiąże się z naszą prawie 70-letnią przyjaźnią i ponad dwuletnią  gościną u Niej w Katowicach. Dzieliła się ze mną wtedy swoją wiedzą o Śląsku. Bez Jej pomocy i serdecznego wsparcia trudno by mi było uporać się z tematem Czarnego ogrodu.

Z poważaniem

Małgorzata Szejnert

Irena Falkin – Sibiga urodziła się 16 kwietnia 1936 w Kobryniu. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarską rozpoczęła w 1957 roku w dwutygodniku „Uwaga” w Gdańsku, jako kierowniczka działu studenckiego. W latach 1958 – 1959 była kierowniczką gdańskiego oddziału katowickiej „Rady Robotniczej”. Od 1959 roku w „Dzienniku Zachodnim”, najpierw jako publicystka w oddziale „Dziennika Zachodniego” w Opolu, następnie w Katowicach. Od 1971 roku była sekretarzem redakcji „Wiadomości Zagłębia” w Sosnowcu, a następnie po rocznym okresie pracy w „Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej”, publicystką w „Nowinach Gliwickich”.

Po przejściu na emeryturę współpracowała m.in. z: „Aktualnościami Będzińskimi”, „Nowym Zagłębiem” i jako korektorka – z miesięcznikiem Społeczno-Kulturalnym „Śląsk”.

Przez całe lata była niezwykle aktywną członkinią organizacji dziennikarskich: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Specjalizowała się w publicystyce społecznej.

Zmarła 24 stycznia 2024 roku.

Laureatka nagrody III stopnia Klubu Publicystyki Społecznej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, III nagrody „Trybuny Ludu” i „Życia Partii” w 1979 roku, nagrody „Życia Partii” i „Książki i Wiedzy” w 1982 roku. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą i Srebrną Odznaką „Zasłużonemu w rozwoju województwa katowickiego.

Uroczystości żałobne związane z pożegnaniem naszej Koleżanki odbędą się w Gdańsku. Urna z prochami zmarłej zostanie złożona do grobu rodzinnego na Cmentarzu Komunalnym w Gdańsku Łostowicach w poniedziałek, 5 lutego 2024 roku o godzinie 12.00.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia

Zarząd Oddziału

Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

w Katowicach