Mateusz Lachowski nowym korespondentem Telewizji Polskiej w Ukrainie

Mateusz Lachowski

Mateusz Lachowski zastąpi Piotra Kućmę i zostanie nowym korespondentem TVP w Kijowie – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl.

Według naszych informacji zapadała decyzja, że Piotr Kućma nie będzie dłużej korespondentem Telewizji Polskiej w Ukrainie. W czerwcu ub.r. informowaliśmy, że Kućma zastąpił w Kijowie Tomasza Jędruchowa, który przeniósł się wówczas do placówki w Czechach.

Piotr Kućma z Telewizją Polską jest związany od ponad 20 lat. Był kolejno reporterem TVP3 Warszawa, TVP Polonia i działu krajowego TVP Info. Od 10 lat pracuje w redakcji zagranicznej TVP Info. Z ustaleń Wirtualnemedia.pl wynika, że ma pozostać w Telewizji Polskiej.

Mateusz Lachowski będzie prowadził relacje dla TVP z Ukrainy

Nowym korespondentem publicznego nadawcy w Kijowie zostanie Mateusz Lachowski, dotychczas reporter „19.30”. Lachowski dołączył od początku do nowego programu informacyjnego TVP1. Zajmował się głównie sprawami zagranicznymi, choć nie tylko. Nie chciał komentować przejścia do placówki w stolicy Ukrainy.

Mateusz Lachowski był wcześniej stałym korespondentem Polsat News w Ukrainie od momentu, gdy to stacja otworzyła placówkę zagraniczną w Kijowie. Wcześniej dziennikarz znany był z anteny TVN24, w której zdawał relacje z wydarzeń w Ukrainie. W stacji Polsat widzowie mogli oglądać go w “Wydarzeniach” oraz w kanałach Polsat News i Wydarzenia 24.

Lachowski ma także swój kanał na YouTube. Doczekał się już ponad 113 tys. subskrybentów. Nadal jest aktywny na tej platformie, a jego najpopularniejszy materiał ma ponad pół miliona wyświetleń (rozmowa z geopolitykiem Jackiem Bartosiakiem). – W najśmielszych oczekiwaniach nie stawiałem na takie rezultaty – mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Ostatnio podawaliśmy, że Marcin Antosiewicz zostanie nowym korespondentem TVP w Stanach Zjednoczonych. Antosiewicz pracuje dziś jako reporter „19.30”, w przeszłości przygotowywał dla TVP korespondencje z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Poprzednio za relacje z USA dla TVP odpowiadał Rafał Stańczyk.

Nowości w redakcji zagranicznej

Redakcja zagraniczna TVP zmienia się w ostatnim czasie. Jak informowaliśmy, Robert Góralczyk został jej nowym kierownikiem, zastępując Magdalenę Karpińską, która skupi się wyłącznie na pracy przy „19.30” jako reporterka. Z Telewizji Polskiej zniknęli tacy korespondenci, jak: Dominika Ćosić (Bruksela), Cezary Gmyz (Niemcy), Maksymilian Maszenda (Paryż), Dariusz Bohatkiewicz (Londyn) i Tomasz Jędruchow (Czechy).

W ich miejsce pojawili się m.in. Dorota Bawołek (Bruksela), wcześniej związana z Polsatem, Magdalena Gwóźdź-Pallokat, dziennikarka Deutsche Welle relacjonująca z Berlina czy Artur Kieruzal, korespondent zagraniczny z Wielkiej Brytanii, który współpracował ostatnio z Radiem 357.