PiS i jego sojusznicy w ostatnim kwartale 2023 nadal dominowali w TVP i Polskim Radiu

Stanowiska polityków PiS i ugrupowań popierających tę partię w ostatnim czasie nadal dominowały w przekazach TVP i Polskiego Radia – choć widać trend spadkowy

W czwartym kwartale 2023 roku czas poświęcony w TVP na wypowiedzi polityków zdominowali członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz ich sojusznicy, zajmując 65,32 proc. czasu. Z kolei w Polskim Radiu było to 61,13 proc.

W programach Telewizji Polskiej w czwartym kwartale 2023 roku na przedstawienie stanowisk ówczesnej koalicji rządzącej i popierających ją ugrupowań (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Suwerenna Polska, Partia Republikańska, OdNowa RP, Kukiz’15) oraz stanowisk kancelarii prezydenta, premiera i marszałka sejmu przeznaczono łącznie 65,32 proc. czasu poświęconego politykom wszystkich partii – wynika z danych udostępnionych przez nadawcę, a opublikowanych przez członka KRRiT prof. Tadeusza Kowalskiego. To spadek z 78,72 proc. w trzecim kwartale 2023.

Około 60 proc. czasu dla Zjednoczonej Prawicy

Na prezentację stanowisk ówczesnych opozycyjnych partii politycznych (Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska, Polska2050, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Lewica Razem, Centrum dla Polski, Nowoczesna, Partia Zieloni, Federacja dla Rzeczypospolitej, Polska Partia Socjalistyczna, Porozumienie, Unia Europejskich Demokratów, Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej) oraz marszałka senatu nadawca publiczny poświęcił łącznie 34,68 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich partii. To wzrost z 21,28 proc. w trzecim kwartale.

Z kolei w samym grudniu 2023 (kiedy znana już była data zaprzysiężenia nowego rządu – 13 grudnia) na przedstawienie stanowisk rządzącej jeszcze wówczas koalicji Zjednoczonej Prawicy i popierających ją ugrupowań oraz stanowisk kancelarii prezydenta, premiera i marszałka sejmu przeznaczono łącznie 59,46 proc. czasu poświęconego politykom wszystkich partii. Z kolei na zaprezentowanie stanowisk ówczesnych opozycyjnych partii politycznych oraz marszałka senatu – 40,54 proc.

W Polskim Radiu w czwartym kwartale stanowiska partii wtedy tworzących i popierających rząd zajęły 61,13 proc. czasu dla polityków wobec 68,55 proc. kwartał wcześniej. Ówczesnej opozycji przypadło 38,87 proc. czasu (wzrost z 31,45 proc. kwartał wcześniej).

Natomiast w grudniu było to 50,35 proc. czasu antenowego na przedstawienie stanowisk partii tworzących rządzącą jeszcze wówczas koalicję i popierających rząd i 49,65 proc. dla wtedy jeszcze opozycji.