Ernest Zozuń żegna się z Radiem 357

„Warunki niemożliwe do przyjęcia”

Ernest Zozuń

Ernest Zozuń o zakończeniu współpracy z Radiem 357 poinformował na Facebooku. – Wczoraj dowiedziałem się, że nie ma dla mnie więcej miejsca w Radiu357. Przedstawiono mi warunki dalszej współpracy, które były niemożliwe do przyjęcia /nie chodzi o warunki finansowe/ – opisał.

Dziennikarz od 19 stycznia prowadzi na antenie TVP Info wieczorny program „Oko na świat” o wydarzeniach z zagranicy. Jest on emitowany codziennie, dotychczas o godz. 23.00, a od 1 lutego o 22.25. W zeszły weekend do grona gospodarzy dołączyli Aleksandra Rutkowska i Paweł Zieliński.

Ernest Zozuń w Radiu 357 i Trójce

Z Radiem 357 Ernest Zozuń był związany od startu rozgłośni na przełomie 2020 i 2021 roku. Był głównym gospodarzem „Popołudniówki 357”, nadawanej od poniedziałku do piątku w godz. 16-18.

– Na tych falach muszę się z Państwem pożegnać. Ale mówię do zobaczenia, i być może też kiedyś, do usłyszenia. Na innych falach – stwierdził na Facebooku.

Zarząd Radia 357 podkreślił, że Ernest Zozuń włożył wiele pracy w rozwój audycji popołudniowej. – Rozważając, co dalej, uznaliśmy, że nie da się sensownie kierować rozwojem tak dużej audycji i łączyć tego zadania z pracą w innych redakcjach. Próbowaliśmy zmniejszyć zaangażowanie Ernesta u nas, ograniczając je do cyklu „Radio Świat” – ale Ernest nie skorzystał z tej propozycji – opisano w komunikacie dla patronów.

Władze stacji podziękowały Zozuniowi „za ogrom pracy i serca włożone w Popołudniówkę i nie tylko – za wszystkie relacje, eskapady czy spotkania z Państwem, naszymi Patronami”. – Nic nie jest na stałe – takie rozstania też. Liczymy, że jeszcze nasze drogi się przetną, a do tego czasu trzymamy kciuki – za nowy program w TV oraz inne projekty, w które Ernest zdecyduje zaangażować swój dziennikarski talent. Powodzenia! – podkreśliły.

Wcześniej przez ponad dwie dekady Ernest Zozuń pracował w Polskim Radiu. Przygotowywał reportaże z Polski i zagranicy, w latach 2003-2005 był korespondentem w Iraku, a przez kolejne dwa lata w Moskwie. Od 2008 roku był związany z Trójką, gdzie współtworzył popołudniowe pasmo „Zapraszamy do Trójki” oraz audycję „Trzy strony świata”.

„Popołudniówka 357” z nowym szefem i prowadzącym

Nowym szefem „Popołudniówki 357” został Andrzej Rudke. – Będzie łączył tę rolę z kierowaniem naszym newsroomem. Jego opieka będzie gwarancją, że Popołudniówka utrzyma najwyższe standardy i dostarczy Państwu rzetelnej wiedzy i ciekawych, bieżących komentarzy, jak dotychczas – zapewnia zarząd Radia 357.

Od pierwszej połowy stycznia wśród gospodarzy audycji jest Krzysztof Zimoch, związany ze stacją od wiosny 2022 roku (został wtedy korespondentem w Łodzi). Gospodarzem audycji pozostaje Patrycjusz Wyżga, a niektóre wydania prowadzą Michał Olszański (ma znów być gospodarzem „Magazynu Expressu Reporterów”, który niebawem wróci do TVP) i Maria Guzek (od trzech tygodni jest reporterką programu informacyjnego TVP „19.30”).

Z grona prowadzących „Popołudniówkę 357” ubył natomiast Grzegorz Sajór, po tym jak w drugiej połowie grudnia został dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zaznaczył, że w rozgłośni dalej będzie prowadził co dwa tygodnie swoją autorską audycję „Korzenie i skrzydła”.

Działalność Radia 357 jest oparta na wpłatach od internautów. Na platformie Patronite rozgłośnię wspiera obecnie 51 tys. użytkowników, przekazując co miesiąc 971 tys. zł. Spółka zarządzająca Radiem 357 w 2022 roku zwiększyła przychody o 27 proc. do 13,3 mln zł, więcej zarobiła zarówno z wpłat od słuchaczy, jak i reklam. Jej zysk netto zmalał z 508,5 do 455,7 tys. zł, w całości przeznaczono go na kapitał zapasowy.