Pucz albo brutalna ingerencja

Jak SDP i TP widzą walkę polityków o media publiczne

Okupację mediów publicznych przez polityków PiS Towarzystwo Dziennikarskie nazwało puczem fałszywych obrońców wolności słowa

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) i Towarzystwo Dziennikarskie (TP) apelują do polityków ws. mediów publicznych. Pierwszej organizacji nie podoba się ich likwidacja przez rząd, a drugiej „okupacja” przez posłów PiS.

Zdaniem Zarządu Głównego SDP postawienie w stan likwidacji mediów publicznych to „drastyczne naruszenie zasady wolności słowa opartej na poszanowaniu prawa” i jest „brutalną ingerencją polityków w funkcjonowanie tych mediów”. Wzywa on rząd do „natychmiastowego wstrzymania działań niszczących media publiczne” i apeluje do prezydenta o „podjęcie działań mających na celu ratowanie mediów publicznych przed grożącym im zniszczeniem przez polityków rządu Donalda Tuska”.

Z kolei Towarzystwo Dziennikarskie zaapelowało o „zakończenie okupacji mediów publicznych przez działaczy PiS”. „To pucz przegranej władzy w obronie swojego aparatu propagandy” – napisano w oświadczeniu. „Pucz fałszywych obrońców wolności słowa nie może być tolerowany bez końca” – dodają członkowie TD. I przypominają, że po przejęciu mediów publicznych przez partię Jarosława Kaczyńskiego pracę straciło ponad 235 osób.