Portal TV Republika nie wytrzymał debiutu Danuty Holeckiej

Danuta Holecka w TV Republika

W piątek wieczorem Danuta Holecka pierwszy raz poprowadziła program informacyjny „Dzisiaj” w Telewizji Republika. Zainteresowanie internautów było tak duże, że portal stacji zaliczył awarię. Holecka poprzednio prowadziła „Wiadomości” w TVP.

Danuta Holecka jako gospodyni „Dzisiaj” w Telewizji Republika zadebiutowała w piątek o godz. 19:00. W trwającym 20 minut serwisie znalazło się pięć relacji reporterskich, m.in. o zmianie władz spółek mediów publicznych i postawieniu ich przez ministra kultury w stan likwidacji (dziennikarka Bartłomieja Sienkiewicza mianem „pułkownika Sienkiewicza”).

Wraz z Holecką do TV Republika na razie nie przeszli reporterzy „Wiadomości”. Zapowiadała więc materiały dotychczasowych dziennikarzy TV Republika. Nie zabrakło wejścia na żywo na temat rosyjskiej rakiety, która pojawiła się na terytorium Polski. Były też materiały o wydarzeniach za granicą.

Awaria portalu TV Republiki

Na kanale youtube’owym TV Republiki program oglądało równocześnie nawet ok. 20 tys. użytkowników. Natomiast w serwisie internetowym stacji, gdzie także dostępny jest player z jej emisją na żywo, ruch był tak duży, że strona przez kilkadziesiąt minut notowała poważne usterki: wczytywała się bardzo wolno albo nie działała w ogóle.

Zaraz po programie widzowie TV Republika zobaczyli blok reklamowy, następnie serwis sportowy. Natomiast o godz. 19:30 Holecką zaczęła rozmowę z byłym premierem Mateuszem Morawieckim.

Rekordowe wyniki TV Republika

Od połowy zeszłego tygodnia TV Republika dużo czasu poświęca zmianom w mediach publicznych. Stacja pokazała m.in. specjalny program z udziałem dotychczasowych dziennikarzy Telewizji Polskiej ze studia „Wiadomości”. Wystąpił w nim m.in. Michał Adamczyk, wyznaczony przez Radę Mediów Narodowych na prezesa. Stacja wprowadziła do oferty program „#Jedziemy” Michała Rachonia, który w ostatnich latach pracował dla TVP Info.

– To chyba dobry moment, w którym możemy ogłosić, że po likwidacji TVP World również w naszym paśmie będą emitowane programy, które państwo znają, w tym nowa wersja programu „Rock Rachon” – „We’re rolling”. Więc jeśli mają państwo swoich przyjaciół, znajomych za granicą, którzy chcą wiedzieć, co się dzieje w Polsce, to na antenie Telewizji Republika można – stwierdził w czwartek prezenter, który został dyrektorem programowym TV Republika.

Z danych Nielsena wynika, że pierwszy odcinek programu Rachonia obejrzało 198 tys. osób. Z kolei od 20 do 26 grudnia stacja miała 2,68 proc. udziału w rynku telewizyjnym. TV Republika wyprzedziła m.in. Polsat News (2,41 proc.) i Wydarzenia 24 (1,48 proc.). Dla porównania, od 1 do 19 grudnia, czyli przed wyłączeniem TVP Info udział TV Republika wyniósł jedynie 0,10 proc.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), sieci kablowych (m.in. UPC Polska/Play, Vectra, Toya), serwisu streamingowego Polsat Box Go, strony internetowej tvrepublika.pl, a także multipleksów eksperymentalnych i lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Świdnicy, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim.

Danuta Holecka odeszła z Telewizji Polskiej

Pod koniec listopada Danuta Holecka rozwiązała umowę B2B z Telewizją Polską dotyczącą prowadzenia „Wiadomości”. W ramach swojej działalności gospodarczej o nazwie D.D.H. Studio „V” dziennikarka od początku br. wystawiała faktury na 50 tys. zł netto za 10-11 wydań programu miesięcznie (w poprzedniej umowie, z września 2020 roku stawka wynosiła 46 tys. zł netto). Nowy kontrakt obowiązywał do połowy 2025 roku.

W grudniu Holecka rozwiązała też swoją umowę o pracę z TVP. Ostatni raz Holecka była gospodynią „Wiadomości” 8 grudnia, a cztery dni później poprowadziła jeszcze „Minęła 20” w TVP Info.

Według niektórych źródeł dziennikarka za wcześniejsze rozwiązanie kontraktu miała dostać wypłatę z tytułu zakazu konkurencji, obowiązującego przez minimum pół roku. Miało to być nawet ponad 500 tys. zł.

Holecka bez odprawy z TVP

W odpowiedzi na pytanie portalu Wirtualnemedia.pl Danuta Holecka podkreśliła, że nie otrzyma zapłaty z racji zakazu konkurencji. – Podpisując dokumenty związane z wypowiedzeniem na początku grudnia, zrezygnowałam z 9-miesięcznego odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji. Więc nie dostanę tych ogromnych pieniędzy – opisała.

– Miałam w umowie taki zapis, ale zrezygnowałam z niego sama. Taka jest prawda – zaznaczyła. – Są też tacy, którzy bardzo „troszczą się” o moje rozczarowanie, kiedy nowa władza zatrzyma te wypłatę. No więc rozczarowania nie będzie – podkreśliła. Zapowiedziała, że w przypadku powielania nieprawdziwych informacji o kwocie, którą miała dostać za zakaz konkurencji, podejmie działania prawne.

Holecka pracę w Telewizji Polskiej zaczęła w 1993 roku. Początkowo była prezenterką, prowadziła też poranne i popołudniowe wydania „Wiadomości”. W styczniu 1997 zadebiutowała jako gospodyni głównego wydania programu, prowadziła je przez sześć miesięcy. Ponownie prowadzącą główne wydanie była od sierpnia 2003 do października 2004 i w 2010 roku. Następnie pracowała w stacji TVP Info, prowadziła tam programy „Info Serwis” i „Minęła 20”.