Jest uchwała o mediach publicznych

Posłowie PiS przyjechali na Woronicza bronić TVP

Posłowie PiS w holu siedziby TVP przy Woronicza

We wtorek po godzinie 22 Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych. Posłowie PiS przyjechali do siedziby TVP przy Woronicza, by bronić „ostatniego bastionu demokracji”. Sygnał TVP Info emitowany jest na TVP 1.

We wtorek koalicja przypuściła długo zapowiadaną ofensywę w sprawie mediów publicznych. Projekt uchwały przygotowany przez posłów KO, Lewicy i Trzeciej Drogi złożono rano, a jeszcze tego samego dnia dokument został przegłosowany.

Donald Tusk zapowiedział jednocześnie, że zmiany w TVP nastąpią jeszcze przed świętami, ale wszelkie ruchy uzależniał od uchwały. „Uchwała dotycząca mediów publicznych, w tym naruszenia ładu konstytucyjnego w związku z powołaniem i działalnością Rady Mediów Narodowych, to pierwszy krok do sanacji mediów publicznych” – zapowiedział Donald Tusk.

Uchwała ta nie ma mocy prawnej i nie umożliwi wprost odwołania Rady Mediów Narodowych, ale stanowi krok na drodze do odbudowy mediów publicznych. Jak podkreślił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, „uchwała nie jest ustawą, jest opinią i apelem Sejmu” oraz „nie daje żadnych prerogatyw ministrowi kultury”. „Ona apeluje do ministrów, do rządu, do przedstawicieli Skarbu Państwa, by rozważyli treść tej uchwały, fundamenty prawne, na których stoi i żeby rozważyli, co mogą zrobić, żeby przywrócić w zakresie mediów publicznych normalność” – tłumaczył Hołownia.

W treści uchwały czytamy, że Sejm „kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym” uznaje za „niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego, mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji”.

Wieczorem do siedziby TVP przy Woronicza przyjechali posłowie PiS. Jak napisał na X Rafał Bochenek, „Zamiast głosować nad szkodliwą uchwałą, która ma stanowić „niby” podstawę – bo całkowicie nielegalną – do likwidacji wolności słowa i pluralizmu medialnego w Polsce, jesteśmy tutaj, w ostatnim bastionie demokracji. Bronimy niezależności Telewizji Polskiej. Tusk i jego ekipa chce wprowadzić tutaj partyjnych nominatów z TVNu i Wyborczej po to, aby odciąć społeczeństwo od rzetelnych informacji. Platforma boi się rzeczywistej kontroli społecznej. Ani TVN, ani Tusk nie zamkną nam ust”.