Danuta Holecka ma zniknąć z „Wiadomości”

Dziennikarka zaprzecza

Danuta Holecka

W połowie grudnia Danuta Holecka ma przestać prowadzić „Wiadomości”, a Telewizja Polska ustala warunku rozwiązania umowy ze spółką dziennikarki – podało w czwartek, niezależnie od siebie, kilka portali. Sama Holecka dementuje te doniesienia.

Według ustaleń Gazeta.pl to Danuta Holecka zdecydowała, że 13 grudnia przestanie prowadzić główne wydanie „Wiadomości”. Tego dnia prawdopodobnie zostanie zaprzysiężony rząd Donalda Tuska. Lider PO w ostatnich miesiącach parę razy zapowiadał, że zaraz po przejęciu władzy wprowadzone zostaną duże zmiany w TVP i Polskim Radiu.

Holecka jest jeszcze wpisana do grafiku prowadzących „Wiadomości” w styczniu, ale tylko po to, żeby wywoływać sensacji. – Skoro wie się, że praca tutaj i tak się zakończy, to naturalne jest, że chce się samemu wykonać uprzedzający ruch – powiedziała Gazeta.pl osoba z Telewizji Polskiej. Natomiast naTemat podał, że Holecka rozstanie się z TVP za porozumieniem stron, z rocznym okresem wypowiedzenia.

Sama dziennikarka w rozmowie z Onetem zaprzeczyła tym informacjom. Natomiast portalowi naTemat powiedziała, że doniesienia o jej odejściu z TVP to bzdura. Zaraz potem zaznaczyła, że nie chce tego komentować, nie ma obowiązku komukolwiek się tłumaczyć, a naTemat może sobie pisać, co chce.

Danuta Holecka jest gospodynią i szefową „Wiadomości” w ramach umowy B2B, którą z TVP zawarła jako prowadząca działalność gospodarczą. D.D.H. Studio „V”. Z opublikowanego niedawno raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że na mocy kontraktu z września 2020 roku nadawca płacił spółce dziennikarki 46 tys. zł netto za prowadzenie 10-11 wydań programu w miesiącu, a w umowie z początku br., podpisanej do połowy 2025 roku, stawkę podniesiono do 50 tys. zł.

Ponadto Holecka ma umowę etatową z Telewizją Polską. W przyszłym roku skończy 56 lat i wejdzie w okres ochronny przed emeryturą, w którym nie będzie mogła zostać zwolniona.

Odejścia z „Wiadomości”

Od wyborów parlamentarnych z redakcją „Wiadomości” pożegnało się już kilka osób. Wypowiedzenie złożył Bartłomiej Graczak, związany z TVP od początku 2016 roku. Na wizji przestał pojawiać się w drugiej połowie października.

– Zamierzam skończyć współpracę z TVP, ale nie rozstaję się z dziennikarstwem i mediami. Mam swoje plany, ale jest jeszcze za wcześnie, by o nich mówić – przekazał Graczak portalowi Wirtualnemedia.pl.

Z „Wiadomościami” rozstają się także reporterzy Karol Jałtuszewski (zajmował się głównie polską polityką) i Damian Diaz (tematyka gospodarcza). Obaj oficjalnie tego nie potwierdzają, informacji nie udziela też Telewizja Polska. Diaz ma trafić do Narodowego Banku Polskiego.

Danuta Holecka w TVP od trzech dekad

Z Telewizją Polską Danuta Holecka jest związana od ponad 30 lat. W tym okresie m.in. prowadziła główne i boczne wydania „Wiadomości”, od czego została odsunięta jesienią 2010 roku (dziennikiem zaczęła wówczas kierować Małgorzata Wyszyńska).

Ponownie serwis zaczęła prowadzić w styczniu 2016 roku, zaraz po tym jak prezesem Telewizji Polskiej został Jacek Kurski. W maju 2019 roku została szefową „Wiadomości”. W tym okresie „Wiadomości” skupiały się na chwaleniu rządów Zjednoczonej Prawicy i atakowaniu jej wszystkim przeciwników, na czele z PO i Donaldem Tuskiem.

W ostatnich latach Holecka przeprowadzała w TVP wywiady z najważniejszymi politykami, na czele z Jarosławem Kaczyńskim. Prowadziła też niektóre wydania „Minęła 20” w TVP Info, „Kwadransa politycznego w TVP1, a także „Rozmowę Polonii” i „Oczy w oczy” w TVP Polonia.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,8 mln osób o (1,9 proc. więcej niż przed rokiem), z czego 1,93 mln w TVP1, 826,8 tys. w TVP Info i 40,3 tys. w TVP Polonia. Program miał 91,2 tys. widzów więcej niż „Fakty” TVN.

Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.

W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.