Według ustaleń Gazeta.pl to Danuta Holecka zdecydowała, że 13 grudnia przestanie prowadzić główne wydanie „Wiadomości”. Tego dnia prawdopodobnie zostanie zaprzysiężony rząd Donalda Tuska. Lider PO w ostatnich miesiącach parę razy zapowiadał, że zaraz po przejęciu władzy wprowadzone zostaną duże zmiany w TVP i Polskim Radiu.
Holecka jest jeszcze wpisana do grafiku prowadzących „Wiadomości” w styczniu, ale tylko po to, żeby wywoływać sensacji. – Skoro wie się, że praca tutaj i tak się zakończy, to naturalne jest, że chce się samemu wykonać uprzedzający ruch – powiedziała Gazeta.pl osoba z Telewizji Polskiej. Natomiast naTemat podał, że Holecka rozstanie się z TVP za porozumieniem stron, z rocznym okresem wypowiedzenia.
Sama dziennikarka w rozmowie z Onetem zaprzeczyła tym informacjom. Natomiast portalowi naTemat powiedziała, że doniesienia o jej odejściu z TVP to bzdura. Zaraz potem zaznaczyła, że nie chce tego komentować, nie ma obowiązku komukolwiek się tłumaczyć, a naTemat może sobie pisać, co chce.
Danuta Holecka jest gospodynią i szefową „Wiadomości” w ramach umowy B2B, którą z TVP zawarła jako prowadząca działalność gospodarczą. D.D.H. Studio „V”. Z opublikowanego niedawno raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że na mocy kontraktu z września 2020 roku nadawca płacił spółce dziennikarki 46 tys. zł netto za prowadzenie 10-11 wydań programu w miesiącu, a w umowie z początku br., podpisanej do połowy 2025 roku, stawkę podniesiono do 50 tys. zł.
Ponadto Holecka ma umowę etatową z Telewizją Polską. W przyszłym roku skończy 56 lat i wejdzie w okres ochronny przed emeryturą, w którym nie będzie mogła zostać zwolniona.
Odejścia z „Wiadomości”
Od wyborów parlamentarnych z redakcją „Wiadomości” pożegnało się już kilka osób. Wypowiedzenie złożył Bartłomiej Graczak, związany z TVP od początku 2016 roku. Na wizji przestał pojawiać się w drugiej połowie października.
– Zamierzam skończyć współpracę z TVP, ale nie rozstaję się z dziennikarstwem i mediami. Mam swoje plany, ale jest jeszcze za wcześnie, by o nich mówić – przekazał Graczak portalowi Wirtualnemedia.pl.
Z „Wiadomościami” rozstają się także reporterzy Karol Jałtuszewski (zajmował się głównie polską polityką) i Damian Diaz (tematyka gospodarcza). Obaj oficjalnie tego nie potwierdzają, informacji nie udziela też Telewizja Polska. Diaz ma trafić do Narodowego Banku Polskiego.
Danuta Holecka w TVP od trzech dekad
Z Telewizją Polską Danuta Holecka jest związana od ponad 30 lat. W tym okresie m.in. prowadziła główne i boczne wydania „Wiadomości”, od czego została odsunięta jesienią 2010 roku (dziennikiem zaczęła wówczas kierować Małgorzata Wyszyńska).
Ponownie serwis zaczęła prowadzić w styczniu 2016 roku, zaraz po tym jak prezesem Telewizji Polskiej został Jacek Kurski. W maju 2019 roku została szefową „Wiadomości”. W tym okresie „Wiadomości” skupiały się na chwaleniu rządów Zjednoczonej Prawicy i atakowaniu jej wszystkim przeciwników, na czele z PO i Donaldem Tuskiem.
W ostatnich latach Holecka przeprowadzała w TVP wywiady z najważniejszymi politykami, na czele z Jarosławem Kaczyńskim. Prowadziła też niektóre wydania „Minęła 20” w TVP Info, „Kwadransa politycznego w TVP1, a także „Rozmowę Polonii” i „Oczy w oczy” w TVP Polonia.
Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,8 mln osób o (1,9 proc. więcej niż przed rokiem), z czego 1,93 mln w TVP1, 826,8 tys. w TVP Info i 40,3 tys. w TVP Polonia. Program miał 91,2 tys. widzów więcej niż „Fakty” TVN.
Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.
W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.