Sąd: wicenaczelna dzienników Polska Press winna zniesławienia szefa OMZRiK, sprawa umorzona na 2 lata

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uznał Agnieszkę Siewiereniuk-Maciorowską winną zniesławienia Konrada Dulkowskiego, szefa Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Równocześnie postępowanie zostało umorzone warunkowo na dwa lata.

– Sąd podkreśla, że oskarżona dopuściła się przestępstwa, a jeśli w okresie próby dopuści się go ponownie poniesie pełną odpowiedzialność karną – stwierdził sędzia w uzasadnieniu ustnym wyroku, cytowany przez Konrada Dulkowskiego.

Według niego Siewiereniuk-Maciorowska podczas rozprawy stwierdziła: „Powiedziałam, że Konrad Dulkowski jest prezesem szczujni, bo tak uważam!”.

Na rozprawie była obecna ekipa reporterska TVP Info. Dulkowski podkreślił, że Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska „przed kamerą dała popis”. – Rozpłakała się nad swoim losem mówiąc, że w trakcie procesu zmarł jej ojciec. (…) Potem sięgnęła po kolejny argument podnoszony przez nią nie po raz pierwszy – jej alergię, z powodu której ma bąble na dłoniach i stopach. Przed sądem zaproponowała, że może pokazać zmiany skórne na plecach. Sąd nie skorzystał z tej propozycji. Bo, ponownie, jaki to ma związek ze sprawą? – opisał.

Siewiereniuk-Maciorowska została oskarżona przez Dulkowskiego z art. 212 Kodeksu karnego za artykuły o nim, które w 2018 roku opublikowała w serwisie Dzień Dobry Białystok.

– Proces trwał od wielu miesięcy bo Maciorowska nie stawiała się na rozprawy, przysyłając usprawiedliwienia. W jednym z nich twierdziła, że jest zajęta bo musi relacjonować sytuację na granicy z Białorusią. Tymczasem brała udział w nagrywaniu filmików w swoim mieszkaniu zamieszczanych potem na YouTube – opisywał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Na początku br. sąd pierwszej instancji uznał Siewiereniuk-Maciorowską za winna i umorzył warunkowo sprawę na dwa lata.

Pod koniec ub.r. Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska przegrała ostatecznie – w postępowaniu kasacyjnym przed Sądem Najwyższym – proces cywilny o ochronę dóbr osobistych wytoczony jej przez Konrada Dulkowskiego.

W myśl prawomocnego wyroku sądowego musi przeprosić szefa OMZRiK za dwa teksty, które ukazały się 11 i 12 stycznia 2018 r. na portalu Dzień Dobry Białystok. Pisała w nich m.in. „Manipulacja i kłamstwo sposobem na życie. Czy tak działa OMZRiK?”

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska od ponad roku w Polska Press

W październiku ub.r. Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska została wicenaczelną wydawanych przez Polska Press dzienników: „Kuriera Porannego” i „Gazety Współczesnej”.

Wcześniej m.in. była redaktor naczelną serwisu Dzień Dobry Białystok (Ddb24.pl) oraz prowadziła na YouTube program „Przedpiątek”.

Od kilku lat Siewiereniuk-Maciorowska jest regularnym gościem TVP Info (głównie programu „Jedziemy”) i stacji Polskiego Radia, gdzie komentuje wydarzenia polityczne.