Regionalny portal Slazag.pl pozyskuje do zespołu laureata Nike i wchodzi na Patronite

Zespół Ślązaga ma nadzieję na zaangażowanie swoich odbiorców w akcję wsparcia redakcji

Regionalny portal Slazag.pl (Media Operator) chce pozyskać finansowanie w serwisie Patronite. Zamierza uniezależnić się od reklam, po czym zatrudnić nowych dziennikarzy.

Akcja zbiórki pieniędzy w serwisie crowdfundingowym Patronite ruszyła 21 grudnia. Redakcja Ślązaga chce pozyskać patronów, którzy wpłacając 5 tys. zł miesięcznie pozwolą na realizację nowych materiałów. Jeżeli kwota sięgnie 10 tys. zł miesięcznie – serwisowi uda się zatrudnić nowych dziennikarzy, a 20 tys. zł miesięcznie pozwoli na ograniczenie w portalu liczby reklam.

– Jestem świadom ryzyka, jakie podejmujemy – mówi Marcin Zasada, redaktor naczelny Ślązaga. – Z jednej strony potrzebujemy stabilizacji, ale z drugiej – traktujemy taką zbiórkę jak sposób na podtrzymanie kontaktu z ludźmi i ich głębsze zaangażowanie.

Serwis crowdfundingowy Patronite pozwala już działać innym niezależnym mediom. Według danych z końca grudnia 2022 roku niekwestionowanym numerem 1 w tym roku na Patronite jest Radio 357, które zgromadziło 45 740 patronów wpłacających 815 755 zł miesięcznie i zebrało do tej pory 18 802 388 zł łącznie. Patroni chętnie wspierali też Radio Nowy Świat (33 697 patronów, 690 113 zł miesięcznie, 21 453 497 zł łącznie), „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka (6634 patronów, 98 525 zł miesięcznie, 2 695 840 zł łącznie), „Dział zagraniczny” Macieja Okraszewskiego (2746 patronów, 39 775 zł miesięcznie, 974 560 zł łącznie) i Sekielski Brothers Studio (1190 patronów, 27 540 zł miesięcznie, 3 283 220 zł łącznie).

Jeszcze przed startem zbiórki na Patronite do zespołu Ślązaga dołączył Zbigniew Rokita, nagrodzony Nagrodą Literacką Nike za reporterską książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

– Rozmowy trwały od dłuższego czasu, ale biorąc pod uwagę aktywność Zbigniewa Rokity – to nic dziwnego. Zawsze brakowało czasu na spotkanie się w tym samym miejscu – mówi Marcin Zasada, którego zdaniem Rokita ma niezwykły dar subiektywnego patrzenia na świat, kojarzenia faktów i operowania anegdotą.

Zbigniew Rokita zadebiutował na stronach Ślązaga felietonem o finale piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze. Choć jego najbardziej znaną dziś książką jest „Kajś”, Rokita jest też autorem zbioru reportaży „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” łączącego jego dwie pasje – studia wschodnie i piłkę nożną. Jego kolejne felietony będą się pojawiały na Slazag.pl przynajmniej raz w miesiącu.