Nagroda im. Krzysztofa Millera za 2022 r. za fotoreportaż Evgeniya Maloletki z Mariupola

Evgeniy Maloletka w Warszawie

8 grudnia br. ogłoszono laureata nagrody za najlepszy materiał fotograficzny roku oraz zwycięzcę w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” w V edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera. Konkursowe jury doceniło fotoreportaż Evgeniya Maloletki z Mariupola, a nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej odebrał Jędrzej Nowicki.

Fotoreportaż Evgeniya Maloletki, zrealizowany tuż po ataku Rosji na Ukrainę, otrzymał Nagrodę im. Krzysztofa Millera za najlepszy materiał fotograficzny 2022 r. „Do Mariupola wjechaliśmy o 3:30. Wojna zaczęła się godzinę później” – wspomina autor zwycięskich zdjęć, który wraz z operatorem wideo przez ponad dwa tygodnie dokumentował dla agencji Associated Press to, co działo się w mieście po atakach Rosji na Ukrainę. Jego zdjęcia trafiły na czołówki gazet i serwisów internetowych na całym świecie.

Evgeniy Maloletka to niezależny fotograf i filmowiec mieszkający w Kijowie, pochodzący z miasta Berdiańsk w obwodzie zaporoskim we wschodniej Ukrainie. W 2015 r. został wybrany do udziału w Eddie Adams Workshop w Nowym Jorku. Większość czasu spędza we wschodniej Ukrainie, pracując nad zleceniami dla The Associated Press. Jego prace były publikowane w wielu znanych magazynach, takich jak: „Time”, „The New York Times”, „The Washington Post”, „Der Spiegel”, „Newsweek”, „The Independent”, „El Pais”, „The Guardian” czy „The Telegraph”.

„Zwycięski materiał ma charakter ikoniczny, to esencja fotografii prasowej. Pojedyncze zdjęcia z tego cyklu na zawsze już pozostaną w pamięci milionów ludzi na całym świecie, którzy od 24 lutego 2022 r. śledzą losy wojny w Ukrainie. Autor był na miejscu godzinę przed wybuchem pierwszej rakiety skierowanej przez Rosję na Ukrainę. Przez 20 dni, niemalże bez przerwy dokumentował dramat Mariupola. Jego zdjęcia przerwały ciszę, w której trwały media i czytelnicy, nie mogąc uwierzyć w to, że wojna wybuchła naprawdę” – uzasadniała w laudacji wybór jury jego przewodnicząca Beata Łyżwa-Sokół.

W ramach V edycji konkursu organizowanego przez „Wyborczą” przyznana została również nagroda Fundacji „Gazety Wyborczej”, której laureatem został Jędrzej Nowicki za zdjęcia z Podlasia dotyczące kryzysu uchodźczego w pobliżu granicy polsko-białoruskiej.

Zwycięzca nagrody głównej – za najlepszy materiał roku – otrzymał 10 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Ewę Marię Śmigielską, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” Nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej – 5 tys. zł.

V edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera rozpoczęła się we wrześniu br. Udział w nim mogli wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, a także członkowie jednej agencji fotograficznej. Organizatorzy otrzymali łącznie 260 konkursowych zgłoszeń. Do finału jury wybrało siedem materiałów. Poza zwycięskimi fotoreportażami Evgeniya Maloletki i Jędrzeja Nowickiego (w finale były dwa materiały tego autora) nominowane zostały zdjęcia Alessio Mamo, Tomasza Lazara, Kacpra Pempla i Marka M.Berezowskiego.

Wyniki V edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera ogłoszono podczas finału, który można było oglądać wieczorem 8 grudnia br. w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu „Gazety Wyborczej”. Gospodarzami wydarzenia byli Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Kto zasiadł w jury Konkursu?

W jury konkursu zasiedli: Ewa Ewart – dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, Paweł Kopczyński – szef redakcji fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalnie Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures, Aneta Kowalczyk – fotoedytorka i projektantka książek i magazynów, związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS, Maciej Nabrdalik – fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Karolina Sekuła – fotografka, fotoedytorka Bloomberg EMEA w Londynie, Tomasz Kowalski – prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk – prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej oraz Beata Łyżwa-Sokół – szefowa działu foto „Gazety Wyborczej”; przewodnicząca jury konkursu. Partnerami konkursu byli Deutsche Bank Polska SA oraz Fundacja Gazety Wyborczej, partnerami medialnymi – Fotopolis i Digital Camera.

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.