Adam Michnik 28 października odbierze w Hiszpanii Nagrodę Księżniczki Asturii

Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 roku w ośmiu kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii.

Adam Michnik 28 października odbierze w Hiszpanii Nagrodę Księżniczki Asturii, którą przyznano mu w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022. Z tej okazji Wyborcza.pl szykuje specjalne relacje i transmisję z ceremonii wręczenia nagród.

Ceremonia odbędzie się w Oviedo, a przewodzić jej będzie hiszpańska rodzina królewska. Adam Michnik jest szóstym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie. Z tej okazji na Wyborcza.pl ukażą się materiały na temat nagrody i pobytu Michnika w Hiszpanii, w tym specjalne relacje Dominiki Wielowieyskiej. W piątek 28 października redakcja zaprosi wszystkich na transmisję z uroczystej gali prowadzoną w serwisie i na facebookowym profilu „Wyborczej”.

Informując o przyznaniu nagrody Adamowi Michnikowi w maju br., kapituła Nagrody Księżniczki Asturii podkreśliła zaangażowanie Adama Michnika w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce. „Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – napisano w protokole jury Nagrody Księżnej Asturii.

Premio Princesa de Asturias – Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest przez Fundację Księżniczki Asturii od 1981 roku w ośmiu kategoriach. Nazywana jest hiszpańskim Noblem ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. Jej laureatami było wcześniej pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki.